Powiastka filozoficzna - definicja, cechy, przykłady

Powiastka filozoficzna to utwór prozatorski o lekkiej i prostej fabule będącej pretekstem do zaprezentowania jakieś idei. Problematyka światopoglądowa i moralna ujmowana jest w sposób żartobliwy i prześmiewczy. Powiastka posługuje się karykaturą, satyrą, ironią i szyderstwem. Krytyka najczęściej dotyczy stosunków społecznych i politycznych.
    
Za twórcę gatunku uchodzi francuski pisarz, autor „Kandyda”, Wolter. Powiastka filozoficzna zrodziła się w okresie oświecenia i wówczas święciła największe triumfy. Z pozycji racjonalistycznego światopoglądu ośmieszała religijny fanatyzm, despotyczne formy rządów, i wyższe warstwy społeczeństwa. W warstwie fabularnej nawiązywała do romansu i powieści awanturniczej, przedstawiając burzliwe przygody bohaterów, wprowadzając egzotyczne motywy i wątki fantastyczne.
    
Istotną cechą gatunku jest kamuflaż, poglądy autora nie są wyrażone dosłownie. Krytyka władz, szczególnie w państwie rządzonym przez absolutnego władcę była bardzo niebezpieczna, dlatego posługiwano się ironią i aluzją.

Przykłady:

Wolter: „Kandyd, czyli optymizm”, „Mikromegas”, „Tak toczy się światek”, „Zadig”, „Prostaczek”
Denis Diderot: „Kubuś Fatalista i jego pan”

Polecamy również:

  • Powieść - definicja, cechy, przykłady

    Powieść stanowi najważniejszy gatunek nowożytnej epiki sformułowany na podstawach starożytnego eposu i późniejszego romansu. Jej nadrzędnym założeniem jest obrazowanie konkretnych aspektów obiektywnej rzeczywistości z perspektywy subiektywnego narratora relacjonującego ludzkie doświadczenia lub... Więcej »

  • Powieść epistolarna - definicja, cechy, przykłady

    Powieść epistolarna to powieść napisana w formie listów, czasem zawiera ona również fragmenty pamiętników Więcej »

  • Powieść podróżnicza - definicja, cechy, przykłady

    Powieść podróżnicza to jeden z typów powieści wyodrębniony przy zastosowaniu kryterium tematycznego. Dominujący jest tu topos podróży, fabuła koncentruje się wokół jakiejś wyprawy głównego bohatera. Klasyczny schemat powieści podróżniczej obejmuje: podjęcie decyzji o... Więcej »

  • Powieść szkatułkowa - definicja, cechy, przykłady

    Powieść szkatułkowa jest odmianą epickiego gatunku literackiego rozwijającego się najprężniej od czasów renesansu, a znajdującego wiele modyfikacji i nowych odmian w epoce baroku, która dała podstawy do skodyfikowania i użycia na szeroką skalę powieści począwszy od epoki oświecenia. Więcej »

  • Poemat heroikomiczny - definicja, cechy, przykłady

    Poemat heroikomiczny to rodzaj parodii poematu heroicznego (bohaterskiego), jednak jego celem nie jest ośmieszenie epopei, ale wykorzystanie jej cech do ośmieszenia przedstawianych zdarzeń. Więcej »

Komentarze (4)
Wynik działania 3 + 4 =
miałmiałTwójStary420
2023-10-16 15:00:22
Powiastka filozoficzna to forma literacka, która łączy w sobie elementy filozofii i narracji. Jest to krótki utwór narracyjny, który opowiada fikcyjną historię, ale zawiera w sobie również przemyślenia i refleksje filozoficzne. Powiastki filozoficzne zwykle przedstawiają sytuacje lub postacie, które prowokują czytelnika do zastanowienia się nad różnymi filozoficznymi problemami, takimi jak sens życia, moralność, wolna wola, egzystencjalna samotność, czy natura człowieka. Cechą charakterystyczną powiastek filozoficznych jest to, że autor nie narzuca jednoznacznego rozwiązania czytelnikowi. Zamiast tego, stawia przed nim pytania i prezentuje różne perspektywy, pozostawiając odbiorcy pole do własnych rozważań i interpretacji. Powiastki filozoficzne często używają alegorii, symbolicznych postaci i fantastycznych elementów, aby przedstawić swoje idee w sposób bardziej przystępny i angażujący. Dzięki połączeniu elementów narracyjnych z treściami filozoficznymi, powiastki filozoficzne mają za zadanie zarówno zapewnić przyjemność czytelnikowi, jak i skłonić go do zastanowienia się nad głębszymi aspektami ludzkiego bytu.
a co cie to
2021-03-19 16:10:11
spoko
gosc wyzej
2019-12-02 19:48:42
no ten gosc nizej ma racje calkiem spoko
kuRwik
2018-05-07 13:44:57
aha fajnie
Ostatnio komentowane
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33