Powiastka filozoficzna - definicja, cechy, przykłady

Powiastka filozoficzna to utwór prozatorski o lekkiej i prostej fabule będącej pretekstem do zaprezentowania jakieś idei. Problematyka światopoglądowa i moralna ujmowana jest w sposób żartobliwy i prześmiewczy. Powiastka posługuje się karykaturą, satyrą, ironią i szyderstwem. Krytyka najczęściej dotyczy stosunków społecznych i politycznych.
    
Za twórcę gatunku uchodzi francuski pisarz, autor „Kandyda”, Wolter. Powiastka filozoficzna zrodziła się w okresie oświecenia i wówczas święciła największe triumfy. Z pozycji racjonalistycznego światopoglądu ośmieszała religijny fanatyzm, despotyczne formy rządów, i wyższe warstwy społeczeństwa. W warstwie fabularnej nawiązywała do romansu i powieści awanturniczej, przedstawiając burzliwe przygody bohaterów, wprowadzając egzotyczne motywy i wątki fantastyczne.
    
Istotną cechą gatunku jest kamuflaż, poglądy autora nie są wyrażone dosłownie. Krytyka władz, szczególnie w państwie rządzonym przez absolutnego władcę była bardzo niebezpieczna, dlatego posługiwano się ironią i aluzją.

Przykłady:

Wolter: „Kandyd, czyli optymizm”, „Mikromegas”, „Tak toczy się światek”, „Zadig”, „Prostaczek”
Denis Diderot: „Kubuś Fatalista i jego pan”

Polecamy również:

  • Powieść - definicja, cechy, przykłady

    Powieść stanowi najważniejszy gatunek nowożytnej epiki sformułowany na podstawach starożytnego eposu i późniejszego romansu. Jej nadrzędnym założeniem jest obrazowanie konkretnych aspektów obiektywnej rzeczywistości z perspektywy subiektywnego narratora relacjonującego ludzkie doświadczenia lub... Więcej »

  • Powieść epistolarna - definicja, cechy, przykłady

    Powieść epistolarna to powieść napisana w formie listów, czasem zawiera ona również fragmenty pamiętników Więcej »

  • Powieść podróżnicza - definicja, cechy, przykłady

    Powieść podróżnicza to jeden z typów powieści wyodrębniony przy zastosowaniu kryterium tematycznego. Dominujący jest tu topos podróży, fabuła koncentruje się wokół jakiejś wyprawy głównego bohatera. Klasyczny schemat powieści podróżniczej obejmuje: podjęcie decyzji o... Więcej »

  • Powieść szkatułkowa - definicja, cechy, przykłady

    Powieść szkatułkowa jest odmianą epickiego gatunku literackiego rozwijającego się najprężniej od czasów renesansu, a znajdującego wiele modyfikacji i nowych odmian w epoce baroku, która dała podstawy do skodyfikowania i użycia na szeroką skalę powieści począwszy od epoki oświecenia. Więcej »

  • Poemat heroikomiczny - definicja, cechy, przykłady

    Poemat heroikomiczny to rodzaj parodii poematu heroicznego (bohaterskiego), jednak jego celem nie jest ośmieszenie epopei, ale wykorzystanie jej cech do ośmieszenia przedstawianych zdarzeń. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 4 + 5 =
a co cie to
2021-03-19 16:10:11
spoko
gosc wyzej
2019-12-02 19:48:42
no ten gosc nizej ma racje calkiem spoko
kuRwik
2018-05-07 13:44:57
aha fajnie
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
H
• 2023-06-02 09:43:13
fff
• 2023-06-01 19:03:56
git
• 2023-06-01 18:44:19
To się równa 8. Proste ????
• 2023-06-01 16:34:44
fajne
• 2023-05-30 14:32:19