Odyseja - motywy

Bogowie

Bogowie greccy chętnie ingerują w życie śmiertelników. W „Iliadzie” większość bóstw była mocno zaangażowana w walkę pomiędzy Grekami i mieszkańcami Troi. W „Odysei” na los głównego bohatera ma wpływ trójka ważnych bogów – Atena, Posejdon i Zeus. To Posejdonowi Odys „zawdzięcza” swą tułaczkę. Morski bóg mści w ten sposób swego syna, Polifema. Atena wspierała króla Itaki jeszcze w czasach wojny trojańskiej. I tym razem towarzyszy mu w najcięższych perypetiach, pomaga też Penelopie i Telemachowi. Zeus, namówiony przez Atenę, przyczynia się z kolei do uwolnienia Odysa spod wpływów nimfy Kallipso. Warto zaznaczyć, że ostateczny los bohatera zależy od odwiecznego „fatum”, na które nawet bogowie nie mają wpływu.

Wędrowca

Główny motyw „Odysei”. Podróż Odysa jest naszpikowana rozmaitymi niebezpieczeństwami, spotkaniami z mitycznymi stworami (syreny, cyklopi itp.) i morskimi bożkami. Charakterystyczną cechą podróży bohatera jest… niepewność jego dalszego losu. Odys i jego druhowie unikają danego niebezpieczeństwa tylko po to, by za chwilę trafić na jeszcze gorsze, bardziej złowrogie monstrum. Za drobnym zwycięstwem następuje klęska, śmierć części podróżników lub utrata kolejnego statku.

Polecamy również:

 • Odyseja - plan wydarzeń

  1. Trudna sytuacja rodziny Odyseusza.2. Zebranie starszyzny i odmowa pomocy Telemachowi.3. Perswazje Ateny i wyprawa chłopca w poszukiwaniu ojca.4. Opuszczenie wyspy nimfy Kallipso przez Odysa.5. Burza i rozbicie się statku. Więcej »

 • Geneza „Odysei”

  „Odyseja” – podobnie jak „Iliada” – była pierwotnie przekazywana ustnie. Treść utworu jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń opisanych w „Iliadzie”. Powstanie utworu szacuje się na połowę VIII w. p.n.e. Sam tekst został spisany prawdopodobnie pod koniec VI w. p.n.e. Więcej »

 • Czas i miejsce akcji „Odysei”

  Akcja utworu rozgrywa się w czasach starożytnych (mitycznych). Sama tułaczka Odyseusz obejmuje ok. 10 lat – od momentu zakończenia wojny trojańskiej do powrotu i walki z zalotnikami żony. Część opisywanych w eposie wydarzeń rozgrywa się na Itace (pałac Odysa, chata Eumajosa, wybrzeża wyspy) i na ziemi... Więcej »

 • Odyseja - interpretacja

  „Odyseja” to wielka, epicka opowieść o wieloletniej wędrówce króla Itaki i bohatera spod Troi – Odyseusza. Po zakończeniu wojny trojańskiej (ważny epizod wojenny zostaje szczegółowo opisany w „Iliadzie” Homera) dzielny władca gromadzi swych towarzyszy i wypływa na... Więcej »

 • Odyseja - bohaterowie
Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 1 =
homer
2017-10-05 14:37:29
bardzo dobra praca :^
Odys_krk
2016-05-22 12:28:37
Dziękuje bardzo, pomocne w 100% :)
Ostatnio komentowane
GLUT RP
• 2022-05-28 15:01:34
Nie wiem co to za powiesc zostala tu streszczona ale na pewno nie jest to Nastepny do raju...
• 2022-05-27 10:28:53
polecam w podreczniku tego nie było a pd.
• 2022-05-26 16:02:28
Punkt 3. Nie jest to prawda. Modlitwa w INTENCJACH Ojca Świętego. To znaczy, że modlimy...
• 2022-05-24 15:08:48
Git
• 2022-05-23 19:46:38