Odyseja - interpretacja

Odyseja” to wielka, epicka opowieść o wieloletniej wędrówce króla Itaki i bohatera spod Troi – Odyseusza. Po zakończeniu wojny trojańskiej (ważny epizod wojenny zostaje szczegółowo opisany w „Iliadzie” Homera) dzielny władca gromadzi swych towarzyszy i wypływa na morze, by jak najszybciej powrócić do żony Penelopy i syna (Telemach rodzi się jeszcze przed rozpoczęciem wojny). Niestety, los nie jest dla bohatera łaskawy. Część bogów patrzy nieprzychylnym okiem na dowódcę, który walnie przyczynił się do zagłady Troi (Odys był pomysłodawcą tzw. „konia trojańskiego”).

Dodatkowo, Odyseusz i jego towarzysze narażają się Posejdonowi oślepiając (podczas jednej ze swych przygód), jego syna – Polifema. Morskie bóstwo ściga podróżników swą klątwą, zsyłając sztormy i nieprzyjazne wiatry, rozbijając statki. Po latach tułaczki znękany Odys trafia na ziemię Feaków. Przyjęty gościnnie przez miejscowego króla Alkinoosa, snuje przed zgromadzonymi długą opowieść o swych przygodach.

Opis licznych perypetii Odysa (opowiadanych przez niego samego) zajmuje znaczną część utworu. Homer stosuje w tym wypadku zabieg retrospekcji – Odys wraca pamięcią do wydarzeń (pieśni IX-XII), które pozbawiły go wszystkich towarzyszy.

Polecamy również:

 • Odyseja - plan wydarzeń

  1. Trudna sytuacja rodziny Odyseusza.2. Zebranie starszyzny i odmowa pomocy Telemachowi.3. Perswazje Ateny i wyprawa chłopca w poszukiwaniu ojca.4. Opuszczenie wyspy nimfy Kallipso przez Odysa.5. Burza i rozbicie się statku. Więcej »

 • Geneza „Odysei”

  „Odyseja” – podobnie jak „Iliada” – była pierwotnie przekazywana ustnie. Treść utworu jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń opisanych w „Iliadzie”. Powstanie utworu szacuje się na połowę VIII w. p.n.e. Sam tekst został spisany prawdopodobnie pod koniec VI w. p.n.e. Więcej »

 • Czas i miejsce akcji „Odysei”

  Akcja utworu rozgrywa się w czasach starożytnych (mitycznych). Sama tułaczka Odyseusz obejmuje ok. 10 lat – od momentu zakończenia wojny trojańskiej do powrotu i walki z zalotnikami żony. Część opisywanych w eposie wydarzeń rozgrywa się na Itace (pałac Odysa, chata Eumajosa, wybrzeża wyspy) i na ziemi... Więcej »

 • Odyseja - bohaterowie
 • Odyseja - motywy

  Bogowie greccy chętnie ingerują w życie śmiertelników. W „Iliadzie” większość bóstw była mocno zaangażowana w walkę pomiędzy Grekami i mieszkańcami Troi. W „Odysei” na los głównego bohatera ma wpływ trójka ważnych bogów – Atena, Posejdon i Zeus. To... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
git
Głupi jasio • 2021-10-26 23:37:32
Es
Kozac • 2021-10-26 20:13:50
7
Lol • 2021-10-26 18:23:14
a jeśli liczba protonów=60 a liczba neutronów=100 to będzie nad??
xd • 2021-10-26 17:52:41
super tekst
mojnickt • 2021-10-26 17:35:48