Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu – streszczenie

Powieść Milana Kundery jest historią czeskich intelektualistów, którzy zmagają się z codzienny trudnościami w okresie tzw. Praskiej Wiosny, panującej w czeskiej stolicy w 1968 roku i krótko po niej. Głównym bohaterem jest chirurg Tomasz, który prowadzi bardzo zróżnicowane i bogate życie seksualne. W pewnym momencie życia zakochuje się w Teresie, która okazuje się być miłością jego życia. Pomimo uczucia, mężczyzna nie porzuca dotychczasowych kochanek, bo uważa, że miłość platoniczna i fizyczna to dwie różne rzeczy. Gdy dochodzi do wojskowej inwazji na Czechosłowację, para wyjeżdża do Szwajcarii, jednak nie wytrzymują tam zbyt długo. Teresie przeszkadza romans Tomasza z inną emigrantką. Niedługo potem mężczyzna sam powraca do Pragi. Z powodu komunistycznych represji z uznanego chirurga Tomasz staje się lekarzem w zwykłej, miejskiej przychodni. W międzyczasie napisał i opublikował wyraźnie antykomunistyczny artykuł, z którego nie chciał zrezygnować. To zmusiło go do porzucenia zawodu i najęcia się do pracy typowo robotniczej m.in. przy myciu okien. Tymczasem Teresa pracuje jako barmanka i cierpliwie znosi romanse Tomasza. Wspomina, że przeszkadza jej jedynie zapach damskiego krocza w jego włosach. Para przeprowadza się na wieś, gdzie zaczynają pracę w miejscowej spółdzielni, jednak wkrótce giną w wypadku samochodowym.

Równolegle do losów Tomasza i Teresy, na kartach powieści rozgrywa się historia Sabiny  i jej kochanka imieniem Franz. Żonaty intelektualista postanawia wyjawić żonie swój romans, porzucić ja i przeprowadzić się do kochanki, jednak w tym samym dniu sama Sabina rezygnuje z ich relacji. W związku z tym mężczyzna wiąże się ze studentką, jednak wkrótce ginie boleśnie pobity. Kobieta postanawia przenieść się do Ameryki, gdzie zamierza umrzeć,  a po śmierci pragnie zostać skremowana.

Polecamy również:

  • Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu – opracowanie

    Milan Kundera zaczął pisać swoją powieść w 1982 roku, a wydana została w 1984 w tłumaczeniu na język francuski. W 1985 w wersji anglojęzycznej pojawiła się w Kanadzie. W Czechach Nieznośna lekkość bytu została wydana dopiero w 2006 roku. Książka była reakcją na warunki życia panujące na terenie Czechosłowacji w... Więcej »

  • Milan Kundera, Nieznośna lekkość bytu – bohaterowie

    Głównymi bohaterami powieści Milana Kundery są Tomasz, ceniony chirurg po rozwodzie, prowadzący niezwykle bogate życie erotyczne, a także Teresa – kelnerka, którą Tomasz poznaje podczas jednej z wizyt w kawiarni i od razu się w niej zakochuje. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12