Jak napisać opis - co to jest, definicja, przykłady

Co to jest opis – definicja

Opis służy przedstawieniu wyglądu jakiegoś obiektu wyodrębnionego z rzeczywistości (np. przedmiotu, postaci, dzieła sztuki, miejsca) lub zaistniałej sytuacji. Może być samodzielnym tekstem lub fragmentem większej całości, np. opowiadania, powieści. W zależności od celu, jaki przyświeca autorowi, może mieć charakter obiektywny (opis naukowy) lub subiektywny (opis artystyczny). Z kolei opis statyczny skupi się na cechach niezmiennych (opis przedmiotu, obrazu), zaś dynamiczny – na cechach zmieniających się w czasie (opis przeżyć, krajobrazu). Ciekawie zredagowany opis umożliwia odbiorcy zwizualizowanie przedstawionych w nim elementów rzeczywistości.

Cechy i zasady tworzenia

Punktem wyjścia do pracy redakcyjnej jest dokładna analiza obiektu opisu. Na tym etapie pracy warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale i na wrażenia zmysłowe – dotykowe, zapachowe, słuchowe, smakowe – oraz emocje, które odczuwa się w związku z obcowaniem z opisywanym przedmiotem czy zjawiskiem.

W opisie dominują rzeczowniki nazywające emocje oraz elementy opisywanej rzeczywistości, przymiotniki umożliwiające określenie ich cech oraz przyimki, dzięki którym przedstawić można relacje przestrzenne i czasowe. Spośród środków stylistycznych warto sięgnąć po porównania.

Należy zadbać o bogactwo słownictwa, istnieje bowiem ryzyko nadużycia czasowników „być” i „mieć”. Warto je eliminować, zastępując bardziej precyzyjnymi określeniami.

Na blacie stołu są rysy.

Rysy na blacie świadczą o wieloletnim użytkowaniu stołu.

Budowa i schemat

Dobrym rozwiązaniem jest tworzenie tekstu zgodnie z regułą – od ogółu do szczegółu. Sprawdzi się on w przypadku większości tego typu tekstów, jednak konkretny schemat kompozycyjny jest uzależniony od rodzaju przygotowywanego opisu. Na inne elementy będziemy zwracać uwagę, przedstawiając człowieka, na inne – opisując krajobraz, na jeszcze inne – w przypadku opisu sytuacji.

Przydatne zwroty i słownictwo

Zobacz – opis budowli, opis pomieszczenia/wnętrza, opis sytuacji, opis przeżyć wewnętrznych, opis przedmiotu, opis postaci, opis krajobrazu/miejsca, opis obrazu, opis rzeźby.

Opis budowli

Obiektem opisu może być budowla – zabytkowa lub współczesna (np. cud inżynierii, wizytówka miasta).

Kompozycja

1. Informacje podstawowe - nazwa budowli, jej położenie, historia, styl, przeznaczenie.

2. Cechy ogólne – kształt, wysokość, wielkość, materiał budowlany, kolor elewacji.

3. Szczegóły architektoniczne – okna, witraże, drzwi, ornamenty, łuki, kolumny, gzymsy itd. – ich cechy, wielkość, kształt.

4. Subiektywna opinia autora, ocena walorów estetycznych.

Przydatne słownictwo

wielkość i kształt – niski, wysoki, wielopiętrowy, parterowy, monumentalny, ogromny, duży, niewielki, na planie koła

materiał budowlany – drewniany, ceglany, murowany, przeszklony, kryty gontem, dachówka, betonowy, marmurowy

przeznaczenie – obronny, fortyfikacyjny, sakralny, przemysłowy, szpitalny, handlowy, mieszkalny

Przykładowy opis budowli – wzór – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

Opis wnętrza/pomieszczenia

Opis może być prowadzony z określonego punktu widzenia (obejmie tylko elementy widoczne dla patrzącego) lub stanowić próbę przedstawienia wszystkich znajdujących się we wnętrzu elementów.

Schemat

1. Informacje ogólne – typ pomieszczenia, wielkość, usytuowanie, kształt.

2. Opis szczegółowy wnętrza – ściany, okna, meble, podłoga – kolory, kształty, materiały, wielkość.

3. Elementy szczególne, wyróżniające się na tle innych (np. zabytkowa toaletka).

4. Opinia o wyglądzie wnętrza / ocena funkcjonalności / propozycje zmian.

Przydatne słownictwo

typ pomieszczenia – gabinet, jadalnia, salon,

Polecamy również:

 • Opis pomieszczenia - opis pokoju

  Wnętrze pokoju dziecinnego wyglądało na niewielkie, ale za to bardzo przytulne. Pomieszczenie było niezwykle jasne dzięki ogromnemu oknu, z którego rozlegał się zapierający dech w piersi widok na pobliskie wzgórza. Więcej »

 • Opis rzeźby – opis „Myśliciela” Rodina

  „Myśliciel”  Augusta  Rodina powstał w 1902 roku na zamówienie nigdy niepowstałego Muzeum Sztuk Zdobniczych w Paryżu, jako element „Bramy piekieł” inspirowanej twórczością Dantego. Swoje dzieło autor pierwotnie zatytułował „Poeta” – rzeźba miała... Więcej »

 • Opis budowli – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

  Początki barokowo-klasycystycznego Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku – wzniesiono wtedy Wielką Wieżę (dziś – Grodzką). W ciągu kolejnych wieków był rozbudowany. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku - rezydencji królewskiej. W... Więcej »

 • Opis grafiki – opis reklamy

  Plakat powstał w ramach kampanii społecznej „Płytka Wyobraźnia to kalectwo” (zainicjowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji), która obejmuje szereg działań mających za zadanie ostrzec ludzi przed konsekwencjami skoków do wody w nieznanych miejscach. Plakat powstał... Więcej »

 • Akcja pod Arsenałem - opis

  Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych, zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Miała ona miejsce 26 marca 1943 r., a jej celem było odbicie więźniów politycznych, których Niemcy przewozili z siedziby gestapo (mieściła się przy Alei Szucha) na Pawiak.... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 5 =
bratek
2020-04-26 11:51:03
dlaczego to jest takie łatwe.w końcu nie wyjdzie 10 (-:
bratek
2020-04-26 11:49:55
zbyt banalne. cały czas wychodzi 10
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45
OK
• 2024-02-21 20:23:35
dziękuję bardzo ratujecie mnie
• 2024-02-21 19:08:12