Co to jest zaproszenie – definicja
Zaproszenie jest użytkową formą wypowiedzi. Celem nadawcy jest poinformowanie odbiorcy o jakimś wydarzeniu i skłonienie go do udziału w nim.
Cechy i zasady tworzenia
Styl zaproszenia zależy od tego, na jaką uroczystość się zaprasza i do kogo owo zaproszenie się kieruje. Charakter oficjalny będą miały zaproszenia związane z uroczystościami takimi jak ślub, chrzest lub adresowane do osób, których nie znamy osobiście bądź piastujących wyższe niż nasze stanowisko, do przedstawicieli władz, słowem – do tych, z którymi pozostajemy w oficjalnych relacjach. Zaproszenie nieoficjalne (również humorystyczne) zaadresujemy do osób nam bliskich – krewnych i znajomych. Niezależnie od stylu, należy być uprzejmym.
Treść zaproszenia można urozmaicić o informacje na temat warunków uczestnictwa (np. na balu karnawałowym obowiązują przebranie i maska) oraz przebiegu wydarzenia (np. poczęstunek po mszy chrzcielnej).
Budowa i schemat
Tekst zaproszenia może być krótki lub rozbudowany. Dopuszczalne jest urozmaicanie go np. cytatem adekwatnym do wydarzenia. Należy zadbać o atrakcyjną formę graficzną.
Elementy niezbędne dla każdego zaproszenia:
- adresat,
- nadawca,
- określenie rodzaju wydarzenia,
- czas i miejsce.
Przydatne zwroty i słownictwo
zaproszenie oficjalne – mam zaszczyt zaprosić / proszę o przybycie / proszę o wzięcie udziału, Szanownego Pana / Szanowną Panią / Szanownych Państwa
zaproszenie nieoficjalne – serdecznie zapraszam / z całego serca zapraszam, Drogą Babcię / Ukochaną Mamę
Przykładowe zaproszenie nieoficjalne – wzór – zaproszenie urodzinowe
Przykładowe zaproszenie oficjalne – wzór – zaproszenie ślubne