Co to jest przemówienie – definicja
Przemówienie to wypowiedź mówiona, monolog kierowany do słuchaczy. Jego celem jest uzyskanie aprobaty odbiorcy, przekonanie go o słuszności prezentowanego punktu widzenia, skłonienie do określonego zachowania.
Cechy i zasady tworzenia
Od okoliczności oraz odbiorcy, do którego się zwracamy, zależy styl przemówienia. Może być uroczyste lub mniej oficjalne. Niezależnie od jego charakteru warto zastosować środki retoryczne – wykrzyknienia, hiperbole, powtórzenia, pytania retoryczne, apostrofy. Język powinien być jasny, precyzyjny, zrozumiały dla słuchaczy.
W czasie wygłaszania przemówienia należy zwrócić uwagę na dykcję, właściwe akcentowanie, odpowiednią mimikę, gestykulację oraz kontakt wzrokowy.
Budowa i schemat
1. Zwrot do adresata w wołaczu.
2. Wstęp – przedstawienie myśli przewodniej.
3. Rozwinięcie – przedstawienie sprawy, np. argumentów na poparcie swojego stanowiska. Aby podtrzymać kontakt z odbiorcą, należy stosować bezpośrednie do niego zwroty. Warto przytoczyć anegdotę, posłużyć się cytatem, stawiać pytania retoryczne, aby zainteresować słuchaczy. Ta część nie powinna być zbyt długa, aby nie znużyć audytorium.
4. Zakończenie – podsumowanie rozważań, wyciągnięcie konkretnego wniosku oraz podziękowanie za uwagę.
Przydatne zwroty i słownictwo
zwroty do słuchaczy – Szanowni Państwo, Drodzy Koledzy, Koleżanki i Koledzy, Kochani Rodzice, Panie i Panowie, Przyjaciele, Mili Państwo, Droga Młodzieży, Obywatele, Wielce Szanowni Panowie Profesorowie, Szanowni Zebrani, Szacowni Goście
Przykładowe przemówienie – wzór – przemówienie na zakończenie roku szkolnego