Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jak napisać dialog - co to jest, definicja, przykłady

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Co to jest dialog – definicja

Dialog to rozmowa co najmniej dwu osób. Umiejętnie wpleciony w tok narracji z pewnością wzbogaci treść opowiadania, powieści. Umożliwi też pełniejszą charakterystykę bohaterów dzięki indywidualizacji języka, którym się posługują, oraz uwypukli ich emocje, nastrój, temperament.

Cechy i zasady tworzenia

Dialog, aby był wiarygodny, powinien przypominać prawdziwą rozmowę. Słownictwo, którym posługują się bohaterowie, może odzwierciedlać ich nastrój, poziom wykształcenia, pochodzenie. Może być także zależne od sytuacji komunikacyjnej (ten sam bohater inaczej będzie zwracał się do przyjaciela, inaczej – do przełożonego). Bezwzględnie w zapisie należy przestrzegać zasad ortografii i interpunkcji.

Każda wypowiedź bohatera zapisywana jest w nowym wierszu, z zastosowaniem akapitu. Rozpoczyna się ją od myślnika (w przypadku pracy w edytorze tekstu – od myślnika lub półpauzy). Wypowiedź tę można doprecyzować w formie didaskaliów, czyli komentarzy narratorskich. Odpowiednio dobrane umożliwią czytelnikowi lepszą orientację w opisywanej sytuacji. Mogą bowiem być źródłem informacji o sposobie mówienia (szepnął), nastroju (warknął) oraz czynnościach towarzyszących rozmowie

Polecamy również:

  • Dialog - rozmowa koleżanek w opowiadaniu

    (…) W czasie długiej przerwy dziewczynki usiadły na ławce przy gabinecie szkolnego logopedy. Wyjęły zeszyty do języka polskiego. Miały w zwyczaju nawzajem sprawdzać sobie zadania domowe. Tym razem pani Nowak poleciła napisanie w dowolnej formie wspomnień z wakacji. Na poprzedniej przerwie przejrzały już... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');