Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Dialog - rozmowa koleżanek w opowiadaniu

(…)

W czasie długiej przerwy dziewczynki usiadły na ławce przy gabinecie szkolnego logopedy. Wyjęły zeszyty do języka polskiego. Miały w zwyczaju nawzajem sprawdzać sobie zadania domowe. Tym razem pani Nowak poleciła napisanie w dowolnej formie wspomnień z wakacji. Na poprzedniej przerwie przejrzały już jeden z tekstów. Teraz przyszła pora na drugi.

– O czym napisałaś? – zapytała Zosia, wygładzając rękami fałdy spódniczki.

– O wyjeździe nad morze – odpowiedziała Magda. Podała koleżance zeszyt, mówiąc: – W zasadzie napisałam list do ciebie.

– Pokaż. – Zosia wyjęła zeszyt z ręki przyjaciółki i zagłębiła się w lekturze.

Magda w tym czasie przyglądała się chłopcom z V a. Jak zwykle, wygłupiali się. Krzysiek robił idiotyczne miny, wywołując salwy śmiechu. Wszyscy rechotali tak głośno, że dyżurujący pan Kowalski zwrócił im uwagę. Niewiele ich ona obeszła.

Magda zaczęła się niecierpliwić – zaraz miał wybrzmieć dzwonek na lekcję. Szturchnęła Zosię, mówiąc:

–  Kończ!

­– Momencik… – Zosia przebiegła wzrokiem po ostatnich zdaniach wypracowania koleżanki. – Moim zdaniem wszystko jest w porządku. Postawiłabym tylko przecinek…

– Gdzie? – przerwała jej Magda, sięgając po zeszyt. – Pokaż mi.

– O, tu. – Zosia wskazała postscriptum. – Przecież przed „bo” zawsze…

– Jasne, jasne. Przecież wiem. Przeoczenie!

Magda dokonała korekty. Zaraz potem rozległ się dźwięk dzwonka. Dziewczynki zabrały plecaki i, łamiąc szkolny regulamin, pobiegły do sali lekcyjnej. Pani Nowak nie tolerowała spóźnień. (…)

Zobacz również

 • Jak napisać opis - co to jest, definicja, przykłady

  Co to jest opis – definicja Opis służy przedstawieniu wyglądu jakiegoś obiektu wyodrębnionego z rzeczywistości (np. przedmiotu, postaci, dzieła sztuki, miejsca) lub zaistniałej sytuacji. Może być samodzielnym tekstem lub fragmentem większej całości, np. opowiadania, powieści. W zależności od celu, jaki przyświeca a...

  Więcej
 • Jak napisać analizę - co to jest, definicja

  Co to jest analiza – definicja Analiza, czyli opis formalny, jest pierwszym etapem w drodze do zrozumienia tekstu. Ma na celu ustalenie, jakie elementy budują tekst i w jakich pozostają relacjach. To rozłożenie go na czynniki pierwsze.

  Więcej
 • Jak napisać opowiadanie - co to jest, definicja

  Co to jest opowiadanie – definicja Opowiadanie jest dłuższą formą wypowiedzi, w której przedstawia się wydarzenia autentyczne lub fikcyjne w ciągu przyczynowo-skutkowym. Tworzą one fabułę i najczęściej są ułożone w kolejności chronologicznej. Opowiadanie jako gatunek epicki charakteryzuje się niewielką objętością,...

  Więcej
 • Jak napisać interpretację - co to jest, definicja, przykłady

  Co to jest interpretacja - definicja Interpretacja jest następstwem analizy, to próba odczytania tekstu, poszukiwanie nadrzędnych znaczeń, ukrytych sensów.

  Więcej
 • Jak napisać instrukcję obsługi - co to jest, definicja

  Co to jest instrukcja obsługi – definicja Instrukcja obsługi jest tekstem o charakterze użytkowym. To ciąg wskazówek dotyczących tego, jak postępować w przypadku korzystania z jakiegoś urządzenia.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
Spoczko :) ku**a [email protected]#&!
A co cię to obchodzi?! • 2020-04-02 17:33:47
l
k • 2020-04-02 14:25:43
XD
ktoś napewno • 2020-04-02 14:17:54
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24