Co to jest podanie – definicja
Podanie to oficjalne pismo, które kieruje się do urzędu, instytucji lub przedstawicieli władzy. Zawiera prośbę z uzasadnieniem popartym argumentami. Celem autora jest zyskanie przychylności adresata.
Cechy i zasady tworzenia
W podaniu posługiwać należy się stylem urzędowym. Tekst powinien być zwięzły, jasny, konkretny. Charakterystyczna jest obecność rzeczowników odczasownikowych (rozpatrzenie, dofinansowanie, udzielenie, wyrażenie, zorganizowanie itp.).
Przedstawiać należy argumenty istotne z punktu widzenia adresata pisma.
Poprawność zapisu, estetyka, przejrzystość treści i zwroty grzecznościowe służą budowaniu pozytywnego wizerunku nadawcy.
Budowa i schemat
Kompozycja podania jest ściśle określona.
1. Dane nadawcy – imię i nazwisko oraz pełniona funkcja, dane teleadresowe – w zależności od potrzeb – w lewym górnym rogu.
2. Miejscowość, data – w prawym górnym rogu.
3. Dane odbiorcy – zwrot grzecznościowy (Sz. P.), imię i nazwisko, piastowane stanowisko / nazwa firmy – poniżej danych nadawcy, od środka do prawej.
4. Nagłówek – Podanie.
5. Treść podania:
- wstęp – sformułowanie celu,
- rozwinięcie – uzasadnienie prośby,
- zakończenie – wyrażenie nadziei na pozytywne rozpatrzenie.
6. Własnoręczny podpis – poniżej, po prawej stronie.
7. Ewentualnie – lista załączników.
Przydatne zwroty i słownictwo
uprzejmie proszę o… / zwracam się z prośbą o…
prośbę swą motywuję tym… / prośbę swą uzasadniam tym, że… / uzasadniając swoją prośbę, pragnę nadmienić, że… / jako uzasadnienie prośby podam… / pragnę zwrócić uwagę na fakt, że…
z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mojej prośby / liczę na Pana przychylność / proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby
z poważaniem / z wyrazami szacunku
Przykładowe podanie o pracę – wzór – podanie o pracę Jana Kochanowskiego
Przykładowe podanie – wzór – podanie z prośbą o przyjęcie do szkoły