Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jak napisać instrukcję obsługi - co to jest, definicja

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Mądre to
Zbyszek • 2019-07-27 08:44:21
Sekta według przeciwników stosowania tego terminu jest elementem pseudonauki, nie uznawa...
uczen Jezusa • 2019-07-30 10:16:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Co to jest instrukcja obsługi – definicja

Instrukcja obsługi jest tekstem o charakterze użytkowym. To ciąg wskazówek dotyczących tego, jak postępować w przypadku korzystania z jakiegoś urządzenia.

Cechy i zasady tworzenia

Przed napisaniem instrukcji należy zapoznać się z urządzeniem – jego budową i funkcjami. Tekst powinien być maksymalnie zwięzły, a przy tym jasny i rzeczowy. Często konieczne jest użycie specjalistycznego słownictwa (np. zasilanie sieciowe, głowica, blokada wrzeciona, wejście HDMI, polaryzacja itp.). Wskazówki podaje się krok po kroku. Przedstawione dane nie powinny pozostawiać użytkownikowi żadnych wątpliwości.

Charakterystyczny styl instrukcji wynika z użycia czasowników w trybie rozkazującym (włącz, odepnij, otwórz), predykatywów trzeba, należy oraz następujących po nich bezokoliczników (należy włączyć, należy odpiąć, trzeba otworzyć) lub samych bezokoliczników (włączyć, odpiąć, otworzyć).

Budowa i schemat

Instrukcja obsługi składa się z kilku elementów, zależnie od urządzenia, którego dotyczy. Obowiązkowymi są opis urządzenia oraz zasady użycia. Ponadto instrukcja może zawierać informacje dotyczące np. bezpieczeństwa, rozwiązywania problemów, konserwacji/czyszczenia

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');