Posąg Wenus z Milo, zwany także Afrodytą z Melos, dłuta nieznanego artysty powstał prawdopodobnie w II wieku p.n.e. Historycy sztuki przypuszczają, iż wykonana w dwóch blokach marmuru paryjskiego ponad dwumetrowa rzeźba miała swój pierwowzór w innym wizerunku greckiej bogini – Afrodycie z Knidos Praksytelesa.
Posąg Wenus z Milo - jaka jest jego historia?
Wenus z Milo, odnaleziona w 1820 r. na wyspie Milos przez wieśniaka, kupiona została przez markiza de Rivière. Ostatecznie trafiła w ręce króla Francji Ludwika XVIII, który w 1821 r. przekazał ją Luwrowi. Tam prezentowana jest do dziś.
Co przedstawia posąg Wenus z Milo?
Mający kompozycję spiralną posąg przedstawia półnagą boginię miłości, piękna, pożądania. Pochylona sylwetka, lewostronny skręt ciała, oparcie ciężaru na jednej nodze i nieznaczne odchylenie tułowia dają wrażenie giętkości postaci.
Z dbałością o szczegóły przedstawione zostały głowa i twarz bogini. Owal twarzy podkreślają włosy upięte w kok z tyłu głowy. Twarz wydaje się pełna powagi i spokoju, ale i obojętna.
Kobiecość Wenus uwydatniają kształtne piersi i biodra, nagi brzuch oraz nieznacznie odsłonięte pośladki. Misternie udrapowana, będąca świadectwem niezwykłej precyzji rzeźbiarskiej szata, osłania jedynie biodra i nogi postaci, czyniąc całość bardziej masywną, monumentalną. Niezakryty pozostał jedynie fragment stopy prawej nogi. Lewa noga jest wysunięta do przodu, lekko zgięta w kolanie. Popularną jest hipoteza, wedle której lewa stopa Wenus miała spoczywać na żółwiu.
Charakterystyczny dla posągu jest brak rąk. Ich ułożenie, punkty podparcia, trzymane atrybuty są do dziś tematem spekulacji badaczy. Nieznane są także okoliczności, w jakich bogini straciła ręce. Przypuszcza się, iż w lewej mogła trzymać jabłko (w kontekście historii Parysa), koronę, tarczę lub lustro. Być może opierała się o filar lub wspierała łokciem na innej postaci.
Co symbolizuje Wenus z Milo?
Wenus z Milo jest kwintesencją piękna kobiecego ciała. Symbolizuje harmonię, zmysłowość i wdzięk. Uznawana jest za doskonały prototyp kobiecości. Posąg jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki i najsławniejszym trójwymiarowym wizerunkiem czczonej w starożytnej Grecji bogini miłości.