Opis budowli – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

Początki barokowo-klasycystycznego Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku – wzniesiono wtedy Wielką Wieżę (dziś – Grodzką). W ciągu kolejnych wieków był rozbudowany. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku - rezydencji królewskiej. W gmachu obradował Sejm I Rzeczypospolitej. Niemal doszczętnie zniszczony został w czasie II wojny światowej.  Prace rekonstrukcyjne, rozpoczęte dopiero w 1971 r., trwają do dziś. W budynku znajdującym się przy placu Zamkowym 4 ma siedzibę muzeum.

Zamek jest kompleksem budynków wzniesionych na planie pięcioboku. Niniejszy opis dotyczy fasady zachodniej – części zwanej Dworem Wielkim (łac. Curia Maior) widzianej od frontu.

Budynek o długości 47,5 m ma trzy kondygnacje. Ceglasta czerwień elewacji kontrastuje z jasnymi obramieniami okien, portalem bramy, gzymsami oraz boniowanymi narożami.

Monumentalną fasadę na pół dzieli wieża centralna zwaną Zygmuntowską. Zwieńczono ją miedzianym namiotowym hełmem z żaluzjowymi oknami umożliwiającymi wentylację budynku. Nieco powyżej linii dachu wieżę okala balkon. Powyżej zainstalowany został mechanizm zegarowy – efekt pracy zegarmistrzów warszawskiego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy. Jego wskazówki zostały pozłocone. Złocenia znajdują się także na kartuszu godła Rzeczypospolitej z herbem Wazów. Umieszczona na wysokości dachu płaskorzeźba zawiera cztery pola. Dwa przedstawiają orła w koronie, dwa – wizerunek Pogoni. Wieżyczki boczne, również przykryte hełmem, są znacznie mniejsze i niższe.

Na fasadzie rozmieszczonych w sposób niesymetryczny jest ponad 50 okien. Parterowe zostały zakratowane. Okna pierwszego i drugiego piętra wspierają się na gzymsie kordonowym. Różnią się także wielkością, w zależności od kondygnacji. Okna po prawej stronie wieży (patrząc z placu) umieszczone są nieco wyżej. Centrum fasady na poziomie parteru stanowi portal bramy, w który wmurowano tablicę upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja.

W wysokim dachu pokrytym czerwoną dachówką znajdują się cztery lukarny z żaluzjowymi oknami, a na jego szczycie – cztery kominy.

Obowiązkowo należy odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie. W muzealnych zbiorach znajduje się wiele bezcennych eksponatów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Choć budynek przy placu Zamkowym jest jedynie rekonstrukcją dawnych zabudowań, trzeba pamiętać, że miejsce to było świadkiem doniosłych wydarzeń w historii naszego kraju.

Opis budowli - przykład, wzór – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

Polecamy również:

 • Opis pomieszczenia - opis pokoju

  Wnętrze pokoju dziecinnego wyglądało na niewielkie, ale za to bardzo przytulne. Pomieszczenie było niezwykle jasne dzięki ogromnemu oknu, z którego rozlegał się zapierający dech w piersi widok na pobliskie wzgórza. Więcej »

 • Opis rzeźby – opis „Myśliciela” Rodina

  „Myśliciel”  Augusta  Rodina powstał w 1902 roku na zamówienie nigdy niepowstałego Muzeum Sztuk Zdobniczych w Paryżu, jako element „Bramy piekieł” inspirowanej twórczością Dantego. Swoje dzieło autor pierwotnie zatytułował „Poeta” – rzeźba miała... Więcej »

 • Opis grafiki – opis reklamy

  Plakat powstał w ramach kampanii społecznej „Płytka Wyobraźnia to kalectwo” (zainicjowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji), która obejmuje szereg działań mających za zadanie ostrzec ludzi przed konsekwencjami skoków do wody w nieznanych miejscach. Plakat powstał... Więcej »

 • Akcja pod Arsenałem - opis

  Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych, zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Miała ona miejsce 26 marca 1943 r., a jej celem było odbicie więźniów politycznych, których Niemcy przewozili z siedziby gestapo (mieściła się przy Alei Szucha) na Pawiak.... Więcej »

 • Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

  [Fragmenty dziennika] - Zawsze znajdowałem wielką ulgę, mając okazję podziwiać tutejszą przyrodę. Przez strażniczą lunetę oglądałem położone za wodą, pełne egzotycznych drzew i zwierząt, lasy. Chociaż w swoim życiu widziałem już wiele części świata, natura wciąż potrafiła dać mi ukojenie. Także ta niewielka i... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44