Opis budowli – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

Początki barokowo-klasycystycznego Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku – wzniesiono wtedy Wielką Wieżę (dziś – Grodzką). W ciągu kolejnych wieków był rozbudowany. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku - rezydencji królewskiej. W gmachu obradował Sejm I Rzeczypospolitej. Niemal doszczętnie zniszczony został w czasie II wojny światowej.  Prace rekonstrukcyjne, rozpoczęte dopiero w 1971 r., trwają do dziś. W budynku znajdującym się przy placu Zamkowym 4 ma siedzibę muzeum.

Zamek jest kompleksem budynków wzniesionych na planie pięcioboku. Niniejszy opis dotyczy fasady zachodniej – części zwanej Dworem Wielkim (łac. Curia Maior) widzianej od frontu.

Budynek o długości 47,5 m ma trzy kondygnacje. Ceglasta czerwień elewacji kontrastuje z jasnymi obramieniami okien, portalem bramy, gzymsami oraz boniowanymi narożami.

Monumentalną fasadę na pół dzieli wieża centralna zwaną Zygmuntowską. Zwieńczono ją miedzianym namiotowym hełmem z żaluzjowymi oknami umożliwiającymi wentylację budynku. Nieco powyżej linii dachu wieżę okala balkon. Powyżej zainstalowany został mechanizm zegarowy – efekt pracy zegarmistrzów warszawskiego Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy. Jego wskazówki zostały pozłocone. Złocenia znajdują się także na kartuszu godła Rzeczypospolitej z herbem Wazów. Umieszczona na wysokości dachu płaskorzeźba zawiera cztery pola. Dwa przedstawiają orła w koronie, dwa – wizerunek Pogoni. Wieżyczki boczne, również przykryte hełmem, są znacznie mniejsze i niższe.

Na fasadzie rozmieszczonych w sposób niesymetryczny jest ponad 50 okien. Parterowe zostały zakratowane. Okna pierwszego i drugiego piętra wspierają się na gzymsie kordonowym. Różnią się także wielkością, w zależności od kondygnacji. Okna po prawej stronie wieży (patrząc z placu) umieszczone są nieco wyżej. Centrum fasady na poziomie parteru stanowi portal bramy, w który wmurowano tablicę upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 maja.

W wysokim dachu pokrytym czerwoną dachówką znajdują się cztery lukarny z żaluzjowymi oknami, a na jego szczycie – cztery kominy.

Obowiązkowo należy odwiedzić Zamek Królewski w Warszawie. W muzealnych zbiorach znajduje się wiele bezcennych eksponatów reprezentujących różne dziedziny sztuki. Choć budynek przy placu Zamkowym jest jedynie rekonstrukcją dawnych zabudowań, trzeba pamiętać, że miejsce to było świadkiem doniosłych wydarzeń w historii naszego kraju.

Opis budowli - przykład, wzór – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

Polecamy również:

  • Opis pomieszczenia - opis pokoju

    Wnętrze pokoju dziecinnego wyglądało na niewielkie, ale za to bardzo przytulne. Pomieszczenie było niezwykle jasne dzięki ogromnemu oknu, z którego rozlegał się zapierający dech w piersi widok na pobliskie wzgórza. Więcej »

  • Opis rzeźby – opis „Myśliciela” Rodina

    „Myśliciel”  Augusta  Rodina powstał w 1902 roku na zamówienie nigdy niepowstałego Muzeum Sztuk Zdobniczych w Paryżu, jako element „Bramy piekieł” inspirowanej twórczością Dantego. Swoje dzieło autor pierwotnie zatytułował „Poeta” – rzeźba miała... Więcej »

  • Opis grafiki – opis reklamy

    Plakat powstał w ramach kampanii społecznej „Płytka Wyobraźnia to kalectwo” (zainicjowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji), która obejmuje szereg działań mających za zadanie ostrzec ludzi przed konsekwencjami skoków do wody w nieznanych miejscach. Plakat powstał... Więcej »

  • Akcja pod Arsenałem - opis

    Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych, zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Miała ona miejsce 26 marca 1943 r., a jej celem było odbicie więźniów politycznych, których Niemcy przewozili z siedziby gestapo (mieściła się przy Alei Szucha) na Pawiak.... Więcej »

  • Opis przeżyć wewnętrznych Skawińskiego

    [Fragmenty dziennika] - Zawsze znajdowałem wielką ulgę, mając okazję podziwiać tutejszą przyrodę. Przez strażniczą lunetę oglądałem położone za wodą, pełne egzotycznych drzew i zwierząt, lasy. Chociaż w swoim życiu widziałem już wiele części świata, natura wciąż potrafiła dać mi ukojenie. Także ta niewielka i... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
jhbvgf6jujf
• 2025-01-21 14:25:31
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33