Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Opis przedmiotu – przykład, wzór – opis kubka o cechach magicznych

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kubek wykonany został z czerwonej gliny. Jest całkiem niewielki – bez trudu mieści się w dłoni. Zwęża się ku górze, a jego brzeg delikatnie wywinięto na zewnątrz. Jedyne ucho ukruszyło się, pozostawiając na ściance dwa okrągłe ślady w miejscach, w których doklejono je niegdyś do naczynia. Powierzchnię kubka wygładzono z wielką pieczołowitością, a ścianki ozdobiono, wykorzystując rylec. W oczy rzuca się przede wszystkim biegnąca w połowie wysokości naczynia gruba falista linia. Poniżej widnieją trzy twarze wykrzywione w grymasie bólu. Powyżej natomiast wyżłobiono (także trzy) oblicza pogodne, uśmiechnięte. Całość pokryta została bezbarwnym szkliwem, dzięki któremu naczynie połyskuje w blasku słońca.

Jednak to nie misterne zdobienia, a niezwykłe właściwości decydują o wyjątkowości owego kubka. W rękach człowieka prawego zyskuje magiczną moc, umożliwiając odróżnienie smacznego napoju od trucizny. Jeżeli napełni się go cieczą zaprawioną jadem, uśmiechnięte twarze w mig wykrzywiają się karykaturalnie, a wykrzywione grymasem – znikają. Dlatego właśnie, jak głosi legenda, nie rozstawała się z nim królowa Jaśmina, której wróżbici przepowiedzieli śmierć wskutek otrucia. Zanim wzięła do ust trunek, najpierw kilka kropel wlewano do kubka, by sprawdzić, czy napój nie zaszkodzi lękającej się o swoje życie władczyni.

Polecamy również:

 • Opis pomieszczenia - opis pokoju

  Wnętrze pokoju dziecinnego wyglądało na niewielkie, ale za to bardzo przytulne. Pomieszczenie było niezwykle jasne dzięki ogromnemu oknu, z którego rozlegał się zapierający dech w piersi widok na pobliskie wzgórza. Więcej »

 • Opis rzeźby – opis „Myśliciela” Rodina

  „Myśliciel”  Augusta  Rodina powstał w 1902 roku na zamówienie nigdy niepowstałego Muzeum Sztuk Zdobniczych w Paryżu, jako element „Bramy piekieł” inspirowanej twórczością Dantego. Swoje dzieło autor pierwotnie zatytułował „Poeta” – rzeźba miała... Więcej »

 • Opis budowli – opis Zamku Królewskiego w Warszawie

  Początki barokowo-klasycystycznego Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku – wzniesiono wtedy Wielką Wieżę (dziś – Grodzką). W ciągu kolejnych wieków był rozbudowany. Pierwotnie pełnił funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku - rezydencji królewskiej. W... Więcej »

 • Opis grafiki – opis reklamy

  Plakat powstał w ramach kampanii społecznej „Płytka Wyobraźnia to kalectwo” (zainicjowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji), która obejmuje szereg działań mających za zadanie ostrzec ludzi przed konsekwencjami skoków do wody w nieznanych miejscach. Plakat powstał... Więcej »

 • Akcja pod Arsenałem - opis

  Akcja pod Arsenałem była jedną z najważniejszych akcji zbrojnych, zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Miała ona miejsce 26 marca 1943 r., a jej celem było odbicie więźniów politycznych, których Niemcy przewozili z siedziby gestapo (mieściła się przy Alei Szucha) na Pawiak.... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');