Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Odyseja - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Alkinoos

Król Feaków, ojciec Nauzykaii. Władca goszczący pod swym dachem rozbitka – Odysa. Przybysz, wzruszony serdecznością władcy, zdradza mu swą prawdziwą tożsamość i opowiada o swych dotychczasowych  przygodach. Król obdarowuje gościa i pomaga mu dotrzeć do ojczystej Itaki.

Atena

Grecka bogini mądrości. Opiekunka Odysa, wielokrotnie ratująca go z rozmaitych opresji. To dzięki jej interwencji Zeus decyduje się na wysłanie Hermesa do nimfy Kallipso (a ta wypuszcza swego więźnia). Atena wspiera też Telemacha i Penelopę. W finale utworu pomaga Odysowie zwyciężyć zalotników.

Kallipso

Morska nimfa, zamieszkująca wyspę Ogigię. Odnajduje i przywraca do zdrowia znalezionego przy brzegu rozbitka. Z biegiem czasu zakochuje się w Odysie, uniemożliwiając mu opuszczenie wyspy. Uwalnia kochanka dopiero po interwencji bogów.

Kirke

Czarodziejka, zamieszkująca egzotyczną wyspę. Przybyłych do swego pałacu żaglarzy gości obfitą ucztą, a następnie zamienia ich w świnie. Tego losu unika Odys, ostrzeżony wcześniej przez Hermesa. Bohater zdobywa przychylność Kirke. Wiedźma przekazuje mu wolę bogów i wyprawia do Hadesu. Później, pomaga w przygotowaniach do morskiej wyprawy.

Penelopa

Wierna żona

Polecamy również:

  • Charakterystyka Odyseusza

    Postać Odyseusza jest archetypem wędrowca. Homer uczynił Ulissesa głównym bohaterem swojego eposu, którego tytuł pochodzi od imienia mitologicznego wojownika spod Troi. Ramą tematyczną „Odysei” jest wędrówka Odyseusza po zakończeniu wojny trojańskiej do rodzinnej Itaki. Odyseusz... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =