Homer - biografia i twórczość

Biografia

Homer to najwybitniejszy grecki poeta żyjący na przełomie IX i XVIII w. p. n. e. Samo nazwisko znaczy w języku greckim tyle, co „ślepiec, zakładnik”. W kulturze śródziemnomorskiej osoba niewidoma to postać, która posiada wiedzę szczególną, często ma zdolność jasnowidzenia. Homera łączono z miastem Hios, chociaż wiele greckich miast konkurowało ze sobą w zakresie przypisania sobie Homerowego obywatelstwa.


Kwestia homerycka

W XVII w. rozgorzał spór o tak zwaną „kwestię homerycką”. Toczył się on przede wszystkim we Francji, gdzie sformułowano hipotezę, że „Iliada” i „Odyseja” miały kilku autorów, którymi mieli być wędrowni Aoidowie (śpiewacy).

Za odmiennym autorstwem „Iliady i Odysei” świadczy kilka argumentów. Po pierwsze, w „Iliadzie” występuje wielu bohaterów, natomiast „Odyseja” skupia się wokół Odysa. Po drugie, w „Odysei” w przeciwieństwie do opowieści o wojnie trojańskiej istnieje wiele miejsc akcji. Następnie w „Odysei” bogowie są przede wszystkim strażnikami moralności, natomiast w „Iliadzie” bogowie przejawiają ludzkie słabości. Ponadto w „Iliadzie” bogowie często ingerują w losy wojny, natomiast w „Odysei” boska interwencja została ograniczona do działania Ateny i Hermesa. W „Iliadzie” nie ma znaczenia kult zmarłych, zaś w „Odysei” tak.  Obecnie uważa się jednak, że poematy te miały jednego autora. Za taką koncepcją przemawia przede wszystkim jednolitość tekstu.


Epos

Homer jest twórcą dwóch greckich eposów – „Iliady” i „Odysei”. Tytuł pierwszego utworu pochodzi od nazwy Ilion, czyli miasta, które niegdyś utożsamiano z Troją. „Iliada” w formie ustnego przekazu powstała w Grecji, najprawdopodobniej w Jonii na przełomie IX i VIII w. p. n. e., natomiast spisano ją w VI w. p. n. e. w Atenach. Tematem eposu jest ostatni (dziesiąty) rok wojny grecko-trojańskiej, której powodem miało być porwanie żony Menelaosa, Heleny przez Parysa, syna trojańskiego króla. Źródłem „Iliady” są opowieści bohaterskie, natomiast „Odyseja” powstała na podstawie baśni i opowiadań fantastyczno-przygodowych. Głównym bohaterem  „Odysei” jest Odyseusz, a utwór przedstawia jego długą wędrówkę spod Troi do rodzinnej Itaki.

Co ciekawe, oba eposy prezentują nieco odmienne systemy wartości. W „Iliadzie” najistotniejsze znaczenie ma honor i męstwo. W „Odysei” natomiast najważniejszą wartością jest miłość we wszystkich odmianach: erotycznej, małżeńskiej, rodzicielskiej czy miłość do ojczyzny. Ponadto świat przedstawiony w tym eposie, w przeciwieństwie do „Iliady” jest światem kobiet.

Homer
Homer - rzymska kopia hellenistycznej rzeźby (II w. p.n.e.)

Polecamy również:

  • Epos homerycki - definicja i cechy gatunku

    Charakterystyczną cechą eposu homeryckiego („Iliada” i „Odyseja”) jest umieszczenie akcji na dwóch poziomach opowieści: w świecie bohaterów ludzkich i bogów, a relacje pomiędzy owymi płaszczyznami są złożone. Więcej »

  • Iliada - streszczenie

    Kapłan Chryzes prosi króla Agamemnona o oddanie córki (branki i niewolnicy władcy). Gdy ten odmawia, starzec udaje się nad morze i błaga Apollina o pomoc. Bóstwo wysłuchuje próśb starca zsyłając na wojska greckie zarazę (Apollo wybija bydło, później – greckich żołnierzy).... Więcej »

  • Odyseja - streszczenie

    Atena, wzruszona długotrwałą tułaczką Odyseusza prosi Zeusa, by ten raczył wspomóc bohatera spod Troi. Za jego zgodą bogini udaje się do Itaki.Sytuacja rodziny Odyseusza staje się coraz cięższa. Żona bohatera – piękna Penelopa – jest oblegana przez grono zalotników, pragnących objąć... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
supa
• 2024-12-05 14:20:12
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46