Ateński dramatopisarz, żyjący i tworzący w Grecji prawdopodobnie w okresie 446 – 385 p.n.e. Uważany jest za twórcę komedii staroattyckiej. Artysta kształcił się w Atenach, gdzie bardzo wcześnie rozpoczął swoją działalność pisarską. Stworzył łącznie 45 komedii, a w całości zachowało się jedynie 11 sztuk.aa
W swoich utworach często poruszał tematy polityczne i społeczne, pragnął zapisać obraz współczesnych sobie Aten. Był zagorzałym obrońcą ubogich warstw społecznych, krytykował przesadne bogactwo.
Dzięki twórczości Arystofanesa dokonała się ewolucja gatunku komediowego – jego pierwsze sztuki oparte były nie na przemyślanej, zwartej akcji, ale raczej na pomyśle o charakterze fantastycznym, realizowanym przez danego bohatera. Był nim najczęściej zwykły, prosty chłop lub zmyślna kobieta. W drugim okresie swojej działalności pisał już sztuki bardziej przemyślane, oparte na rozbudowanej akcji. Krytykował w nich władzę.
Dzieła greckiego pisarza obfitowały w różnorodne zabiegi poetyckie i środki stylistyczne – stosował wyjątkową liryczną poetykę chórów, wykorzystywał elementy satyry i parodii oraz grę słów za pomocą pomysłowych metafor i neologizmów.
Pierwsze polskie przekłady dzieł Arystofanesa pochodzą z XIX i XX wieku.
Arystofanes /www.wikipedia.org.pl |
Twórczość
Wśród zachowanych komedii wyróżniamy:
- Acharnejczycy (425 p.n.e.)
- Rycerze (424 p.n.e.)
- Chmury (423 p.n.e.)
- Osy (422 p.n.e.)
- Pokój (421 p.n.e.)
- Ptaki ( 414 p.n.e.)
- Lizystrata (411 p.n.e.)
- Thesmoforie (411 p.n.e.)
- Żaby (405 p.n.e.)
- Sejm kobiet (392 p.n.e.)
- Plutos (388 p.n.e.)