Biografia
Urodził się w 525 roku p.n.e. w Eleusis. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych tragików z Aten. Uważa się, że to właśnie on stworzył zasady greckiej tragedii. To on dodał na scenę drugiego aktora, ograniczył udział chóru, sprawił także, że dialog i akcja sceniczna nabrały nowego tempa. Artysta pochodził z zamożnej, arystokratycznej rodziny. Fascynowała do demokracja ateńska. Debiutował w 500 roku p.n.e. a po ukończeniu 25 roku życia brał udział w konkursach tragicznych. Kilkanaście razy zdobył nagrodę ateńskich igrzysk teatralnych.
W 490 roku brał udział w walkach bitwy pod Maratonem przeciwko Persom (śmierć poniósł wówczas jego brat). Prawdopodobnie uczestniczył też w bitwie pod Salaminą i Platejami. W 476 roku p.n.e. wyjechał na Sycylię by wziąć udział w uroczystym otwarciu miasta Etna, gdzie wystawi jedna ze swoich sztuk pt. Etnijki. Ponownie podróżował na wyspę tuż przed śmiercią, prawdopodobnie z powodu kontrowersyjnych wątków pojawiających się w jego tragediach, dotyczących tajemnic państwowych – zmarł tam w 456 roku w mieście Gela. Przepowiednia dotycząca jego losu głosiła, że zginie w wyniku uderzenia spadającego przedmiotu. Rzeczywiście, legenda mówi, że Ajschylos zmarł, gdy orłosęp upuścił na jego głowę ciężkiego żółwia, sądząc, że to kamień.
Książki
Ajschylos stworzył ponad 90 utworów, były to zarówno tragedie (ok. 70) jak i dramaty o charakterze satyrycznym (20). Do czasów współczesnych przetrwało zaledwie kilka sztuk. Najsłynniejsze z nich to:
Persowie (472 p.n.e.)
Siedmiu przeciw Tebom (467 p.n.e.)
Błagalnice (463 p.n.e.)
trylogia tragiczna Oresteja (458 p.n.e.)
- Agamemnon
- Ofiarnice (Choephoroi)
- Eumenidy (Eumenides)
Prometeusz w okowach (458 p.n.e.)
Popiersie Ajschylosa / www.wikipedia.org.pl |