Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Andrzej Stasiuk, Miejsce – streszczenie i plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Na początku opowiadania bliżej nieokreślony narrator, obserwator rzeczywistości opisuje miejsce, w którym niegdyś stała cerkiew. Przedstawia pusty plac, z którego szybko uwinęli się robotnicy po zakończonej pracy. Jakiś przechodzień zapytał go stało tu wcześniej, a narrator informuje go, że była to właśnie świątynia, którą postanowiono rozebrać. Mówiący zaczyna snuć refleksję na temat budowli oraz procesu jej powstawania. Rozważa jakich materiałów użyto, czy była trwała. Stawia hipotezę, że budowla cerkwi musiała rozpocząć się zima, ponieważ wówczas ułatwiony jest transport. Odnaleziono odpowiednie miejsce, wycięto szereg drzew, które później wykorzystano w szkielecie budowli. Narrator snuje wyobrażenia na temat tego, jak trudno było budowniczym w zimowych warunkach, i jakieś siły potrzebowali by postawić tak solidny budynek. Z rozmów z mieszkańcami dowiedział się, że dawniej zimy w ty regionie były bardzo srogie.

Obserwując miejsce po rozebranej cerkwi podmiot próbuje odtworzyć jej układ, gdzie znajdował się ikonostas, a gdzie witraże i wrota. Mówiącemu wciąż towarzyszy ów nieznajomy turysta, który fotografuje pozostały fundament. Narrator tymczasem z niezwykłą pieczołowitością

Polecamy również:

  • Andrzej Stasiuk, Miejsce - opracowanie

    Miejsce to opowiadanie wchodzące w skład tomu Andrzeja Stasiuka pt. Opowieści galicyjskie, który ukazał się w 1995 roku. Wybrane utwory były wcześniej publikowane na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Tom  jest owocem zainteresowania Stasiuka życiem ludzi na terenie Beskidu Niskiego. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =