Juliusz Słowacki, Lilla Weneda - streszczenie i plan

Streszczenie

Akcja dramatu rozpoczyna się od Prologu, w którym Lilla Weneda rozmawia ze swoją siostrą Różą (wróżką). Prosi ją by wyczarowała zwycięstwo Wenedów nad Lechitami. Siostra zapowiada zagładę ich rodu, która ma nastąpić w następstwie trzech dni. Harfiarze informują Lille Wenedę o pojmaniu jej ojca Derwida oraz rycerzy Lelum i Polelum.

Akt I

Na pole znajdujące się nad Gopłem rycerz Sygoń wprowadza Derwida, trzymającego złotą harfę, a Lelum i Polelum są skuci łańcuchami. Lech prosi króla Wenedów aby wyraził opinię na temat poddanych sobie zachodnich ludów. W następnej scenie pojawia się cela pustelnika przypominająca czaszkę, w tle widoczny jest obraz Najświętszej Maryi Panny.

Następuje rozmowa Gwalberta ze sługą Ślazem o niewierzących Wenedach. Przybywa Lilla, która pyta go o to, czy Lech byłby w stanie zabić jej ojca i zastanawia się, dlaczego Bóg pozwala na cierpienie ludzi. Lilla składa śluby czystości przed obrazem Maryi w nadziei, że to uratuje Derwida.

Akcja przenosi się do sali w rzymskiej wieży. Tam Lech rozmyśla co zrobić z Wenedami – jego żona Gwinona sugeruje aby pozbyć się ich raz na zawsze. Lech nie jest skłonny do takiego rozwiązania, ostatecznie władca pozwala

Polecamy również:

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – opracowanie

    Juliusz Słowacki napisał swoją tragedię w 1839 roku. Po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1840. Poeta wykorzystał częściowo wiersz rymowany, a częściowo biały. Po raz pierwszy wystawiono ja na scenie we Lwowie w 1863 roku. Dramat inspirował wielu twórców – nie tylko poetów i pisarzy,... Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – bohaterowie

    Córka króla Wenedów Derwida, która jako jedyna z całego rodu próbuje przebić mur bezsilności i braku zorganizowania wśród plemienia, na własną rękę próbuje działać, uwalniając swojego ojca z niewoli Lechitów. Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – problematyka

    Tragedia Juliusza Słowackiego porusza dwa zasadnicze tematy, czyli historię i kontrowersję związaną z powstaniem państwa polskiego oraz kwestię klęski powstania narodu (prawdopodobnie powstania listopadowego), po którym utwór został napisany. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
STONKS
szmaciura • 2021-03-08 10:28:33
XD !
yo • 2021-03-08 09:48:30
do bani to
xd • 2021-03-08 09:06:31
super
penis • 2021-03-08 08:25:21
spoko
robert • 2021-03-07 15:01:50