Juliusz Słowacki, Lilla Weneda - streszczenie i plan

Streszczenie

Akcja dramatu rozpoczyna się od Prologu, w którym Lilla Weneda rozmawia ze swoją siostrą Różą (wróżką). Prosi ją by wyczarowała zwycięstwo Wenedów nad Lechitami. Siostra zapowiada zagładę ich rodu, która ma nastąpić w następstwie trzech dni. Harfiarze informują Lille Wenedę o pojmaniu jej ojca Derwida oraz rycerzy Lelum i Polelum.

Akt I

Na pole znajdujące się nad Gopłem rycerz Sygoń wprowadza Derwida, trzymającego złotą harfę, a Lelum i Polelum są skuci łańcuchami. Lech prosi króla Wenedów aby wyraził opinię na temat poddanych sobie zachodnich ludów. W następnej scenie pojawia się cela pustelnika przypominająca czaszkę, w tle widoczny jest obraz Najświętszej Maryi Panny.

Następuje rozmowa Gwalberta ze sługą Ślazem o niewierzących Wenedach. Przybywa Lilla, która pyta go o to, czy Lech byłby w stanie zabić jej ojca i zastanawia się, dlaczego Bóg pozwala na cierpienie ludzi. Lilla składa śluby czystości przed obrazem Maryi w nadziei, że to uratuje Derwida.

Akcja przenosi się do sali w rzymskiej wieży. Tam Lech rozmyśla co zrobić z Wenedami – jego żona Gwinona sugeruje aby pozbyć się ich raz na zawsze. Lech nie jest skłonny do takiego rozwiązania, ostatecznie władca pozwala żonie na rozstrzygnięcie losu plemienia Wenedów. Do sali zostaje wprowadzony Derwid, który zdradza, że  jego harfie ukryty jest duch przepowiadający przyszłość. Lechici proszą o ujawnienie owego ducha. Król Wenedów jednak nie zgadza się na to, tłumacząc, że jeśli on żyje to duch musi pozostać w ukryciu. W sali zjawia się również Lilla Weneda, przerażona widokiem oślepionego ojca (wczesnej bowiem wyłupano Derwidowi oczy). Oskarża królową Gwinonę o okrucieństwo.

Akt II

Wróżka Róża przeprowadza obrzęd palenia kości rycerzy śpiewając przy tym. Przepowiada Ślazowi, że zabije on człowieka i odbierze Derwidowi zaczarowana harfę. Rzeczywiście później Ślaz zabija Salmona, jednego z rycerzy Lecha. Przebiera się za rycerza i udaje się przed oblicze króla Lecha. Zamierza walczyć u jego boku.

Sygoń przekazuje Lechowi informację, że jego rycerz nie żyje (mówi mu, że zabił go Derwid), a więc Lech poprzysięga zemstę na rodzie Wenedów. Lilla Weneda błaga Lecha o ułaskawienie swojego ojca, ten jednak odrzuca jej prośbę. Dziewczyna opowiada więc królowi o okrutnych poczynaniach jego żony.

Syn Gwinony Krak sprzeciwia się matce mówiąc, że Derwid przestał się ruszać więc należy zaprzestać kamienowania go. Matka namawia Kraka do strzelenia w Derwida z łuku. W tym momencie wchodzi Lech, Lilla Weneda i Sygoń. By ocalić ojca Lilla wymyśla, że Lelum i Polelum spróbują z odległości trafić toporem w łańcuch, którym skuty został Derwid, w ten sposób uwalniając go. Lech podchwytuje ten pomysł, ale dodaje, że jeśli synowie Derwida utną mu toporem włos z odległości 100 metrów, wówczas ich ojciec zostanie uwolniony.

Akt III

Lelum ratuje Derwida i wygrywa zagład z Lechem. Nagle odzywa się róg Salmona (a tak naprawdę przebranego Ślaza, próbującego przekonać do siebie Lecha). Na leśnej polanie Lilla Weneda spotyka się z Lelum i Polelum informując ich o tym, że są wolni a ona sama wraca do ojca i za kilka dni przyprowadzi go do domu.

Tymczasem w zamku królowa Gwinona rozmawia z Derwidem obrażając go i grożąc, że wrzuci go do wieży z więźniami. Lilla wierzy, że zaczarowana harfa pomoże jej uwolnić ojca. W tym samym czasie Lech dowiaduje się, że pojmano jego syna Lechona i planuje jego odbicie. Goniec Lecha opowiada mu także o krążących na polu bitwy pogłoskach o władcy Wenedów – ma on mieć dwie głowy i dwa serca, a także dwie pary oczu, tarczę i oszczep. Róża Weneda przepowiada, że rok

Polecamy również:

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – opracowanie

  Juliusz Słowacki napisał swoją tragedię w 1839 roku. Po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1840. Poeta wykorzystał częściowo wiersz rymowany, a częściowo biały. Po raz pierwszy wystawiono ja na scenie we Lwowie w 1863 roku. Dramat inspirował wielu twórców – nie tylko poetów i pisarzy,... Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – bohaterowie

  Córka króla Wenedów Derwida, która jako jedyna z całego rodu próbuje przebić mur bezsilności i braku zorganizowania wśród plemienia, na własną rękę próbuje działać, uwalniając swojego ojca z niewoli Lechitów. Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – problematyka

  Tragedia Juliusza Słowackiego porusza dwa zasadnicze tematy, czyli historię i kontrowersję związaną z powstaniem państwa polskiego oraz kwestię klęski powstania narodu (prawdopodobnie powstania listopadowego), po którym utwór został napisany. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 4 =
Wielkie
2021-05-06 18:23:47
Dzięki
lovia
2021-03-09 07:01:00
easy
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Wynik działania 4 + 4 = 8
• 2023-11-28 19:45:38
bardzo zły
• 2023-11-28 18:48:02
jest oki
• 2023-11-28 17:25:48
Bardzo pomocny
• 2023-11-26 12:35:19
Kozak Wytłumaczone
• 2023-11-25 09:56:02