Juliusz Słowacki, Fantazy – streszczenie, plan wydarzeń

Streszczenie

Bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego jest Fantazy Dafnicki – hrabia, który planuje ożenić się z Dianną, córką sąsiadów – państwa Respektów. Rodzice dziewczyny są zadłużeni u Fantazego i postanawiają oddać córkę w zamian za umorzenie długów. Oprócz dwójki przyszłych małżonków w utworze pojawiają się ich kochankowie. Dianna kocha Jana, zesłańca, który czasami odwiedza ją w domu po kryjomu. Hrabia natomiast spotyka się z kochanką imieniem Idalia, która za wszelką cenę chce zepsuć plany małżeńskie Fantazego.  

Major, który jest opiekunem Jana, nie znając do końca całej sytuacji, pomaga w zorganizowaniu porwania Idalii, by polepszyć sytuację Respektów,  jednak w wyniku pomyłki porywa żonę przyjaciela głównego bohatera – Omfalia Rzecznicka. Idalia udaje się porwano właśnie ją, a Fantazy sądząc, że to prawda nagle zdaje sobie sprawę, że naprawdę kocha kobietę i nie jest to przelotny romans. Uderza Majora, a następnie biorą udział w karcianym pojedynku. Ten, który przegra ma popełnić samobójstwo. Przegranym okazuje się Fantazy – wpada na pomysł, że zada sobie śmierć o północy w scenerii cmentarnej. Idalia decyduje się zabić razem z ukochanym. Wcześniej jednak samobójstwo popełnia sam Major, a jego ostatnią prośbą jest zamążpójście Dianny za Jana, któremu pozostawia swój majątek. W końcu utworu dochodzi do zaręczyn młodych, a hrabia i Idalia bez przeszkód mogą również być razem.

Plan wydarzeń

1. Plany małżeńskie Fantazego i Dianny Respekt
2. Potajemna miłość Dianny i Jana
3. Romans hrabiego i Idalii
4. Omyłkowe porwanie Omfalii Rzecznickiej
5. Mistyfikacja porwania przez Idalię
6. Pojedynek Fantazego i Majora
7. Wygrana Majora i plany samobójcze Fantazego
8. Samobójstwo Majora
9. Zaręczyny Jana i Dianny
10. Szczęśliwy związek Fantazego z Idalią

 

Polecamy również:

 • Juliusz Słowacki, Fantazy – opracowanie

  Dzieło Juliusza Słowackiego to dramat składający się z pięciu aktów pisanych wierszem. Poeta stworzył go w latach 1844-1845 w Paryżu. Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Fantazy - problematyka

  Najważniejszym celem Juliusza Słowackiego było ukazanie w dramacie fałszu i obłudy jakie dotyczyły polskich warstw arystokracji. W ten sposób pisarz chciał zasygnalizować, że należałoby stworzyć tzw. nowe elity, które w świeży, zaradny sposób pracowałyby na rzecz rozwoju społeczeństwa i... Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Fantazy – bohaterowie

  Jest to tytułowy bohater dramatu, kreujący się na romantyka - podaje się na poetę, choć nikt nigdy nie czytał jego poezji. Cechuje go przede wszystkim cyniczność i obłuda, wydaje się także być znużony swoja zamożnością. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53