Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Juliusz Słowacki, Fantazy – streszczenie, plan wydarzeń

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego jest Fantazy Dafnicki – hrabia, który planuje ożenić się z Dianną, córką sąsiadów – państwa Respektów. Rodzice dziewczyny są zadłużeni u Fantazego i postanawiają oddać córkę w zamian za umorzenie długów. Oprócz dwójki przyszłych małżonków w utworze pojawiają się ich kochankowie. Dianna kocha Jana, zesłańca, który czasami odwiedza ją w domu po kryjomu. Hrabia natomiast spotyka się z kochanką imieniem Idalia, która za wszelką cenę chce zepsuć plany małżeńskie Fantazego.  

Major, który jest opiekunem Jana, nie znając do końca całej sytuacji, pomaga w zorganizowaniu porwania Idalii, by polepszyć sytuację Respektów,  jednak w wyniku pomyłki porywa żonę przyjaciela głównego bohatera – Omfalia Rzecznicka. Idalia udaje się porwano właśnie ją, a Fantazy sądząc, że to prawda nagle zdaje sobie sprawę, że naprawdę kocha kobietę i nie jest to przelotny romans. Uderza Majora, a następnie biorą udział w karcianym pojedynku. Ten, który przegra ma popełnić samobójstwo. Przegranym okazuje się Fantazy – wpada na pomysł, że zada sobie śmierć o północy w scenerii cmentarnej. Idalia decyduje się zabić razem z ukochanym. Wcześniej jednak samobójstwo popełnia sam Major, a jego ostatnią prośbą jest zamążpójście Dianny za Jana, któremu pozostawia swój majątek. W końcu utworu dochodzi do zaręczyn młodych, a hrabia i Idalia bez przeszkód mogą również być razem.

Plan wydarzeń

1. Plany małżeńskie Fantazego i Dianny Respekt
2. Potajemna miłość Dianny i Jana
3. Romans hrabiego i Idalii
4. Omyłkowe porwanie Omfalii Rzecznickiej
5. Mistyfikacja porwania przez Idalię
6. Pojedynek Fantazego i Majora
7. Wygrana Majora i plany samobójcze Fantazego
8. Samobójstwo Majora
9. Zaręczyny Jana i Dianny
10. Szczęśliwy związek Fantazego z Idalią

 

Polecamy również:

  • Juliusz Słowacki, Fantazy – opracowanie

    Dzieło Juliusza Słowackiego to dramat składający się z pięciu aktów pisanych wierszem. Poeta stworzył go w latach 1844-1845 w Paryżu. Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Fantazy - problematyka

    Najważniejszym celem Juliusza Słowackiego było ukazanie w dramacie fałszu i obłudy jakie dotyczyły polskich warstw arystokracji. W ten sposób pisarz chciał zasygnalizować, że należałoby stworzyć tzw. nowe elity, które w świeży, zaradny sposób pracowałyby na rzecz rozwoju społeczeństwa i... Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Fantazy – bohaterowie

    Jest to tytułowy bohater dramatu, kreujący się na romantyka - podaje się na poetę, choć nikt nigdy nie czytał jego poezji. Cechuje go przede wszystkim cyniczność i obłuda, wydaje się także być znużony swoja zamożnością. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =