Prawo Coulomba

Co sie stanie z dwoma identycznymi kulkami pingpongowymi pokrytymi specjalną przewodzącą farbą i zawieszonymi w małej odległości od siebie na jedwabnej nici, jeżeli zostały naelektryzowane ładunkiem +4Q i +1Q. Co się stanie po ich zetknięciu?

Liceum Fizyka

Odpowiedź eSzkola.pl

Justyna Ekspert eSzkola.pl
15.04.2020 12:22

Dwa ciała naładowane jednoimiennie tzn. ładunkiem tego samego znaku, zawsze będą się odpychały. Jeżeli każde z tych ciał zostanie naładowane ładunkami o różnych znakach wówczas będą sie przyciągały. Piłeczki z naszego zadania zostały naładowane ładunkami +4Q i +1Q, czyli są ładunkami tego samego znaku, zgodnie z tym kulki będą się odpychały. Oddziaływanie elektrostatyczne ma charakter odpychający.

Aby dowiedzieć się, jak zachowają sie kulki, gdy je ze sobą zetkniemy, musimy wykorzystać zasadę zachowania ładunku, która mówi, że całkowity ładunek dowolnego układuciał, bez wzgledu na rodzaj oddziaływania pozostaje niezmienny. Zgodnie z tą definicją całkowity ładunek znajdujący sie na piłeczkach nie zmieni się:

Q_c=4Q+1Q=5Q

W związku z tym, że piłeczki są identyczne to po ich zetknięciu, na każdej z nich znajdzie się połowa ładunku całkowitego.

Q _{pileczki} = \frac{1}{2} Q_c= 2\frac{1}{2} Q


Dzięki! 0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 4 + 4 =
Wszystkie odpowiedzi (0)