Oddziaływanie słabe

Oddziaływaniu słabemu, podobnie jak i grawitacyjnemu, podlegają wszystkie rodzaje cząstek. Proces ten ma jednak charakter krótkozasięgowy, bowiem występuje przy odległościach niewiększych niż 10-18m. Oddziaływanie słabe jest ponad milion razy słabsze od oddziaływania silnego, co powoduje że leptony nie mogą łączyć się ze sobą i tworzyć tym samym bardziej skomplikowanych struktur, jak to ma miejsce w przypadku hadronów.

Oddziaływanie słabe polega na przekazywaniu pomiędzy cząstkami elementarnymi nośników oddziaływań – tzw. bozonów pośredniczących W-, W+ i Z0, które w odróżnieniu od fotonów posiadają bardzo dużą masę (prawie sto razy większą od masy protonu).

Teoria oddziaływań słabych powstała w sposób analogiczny do teorii oddziaływania elektromagnetycznego. Obydwie teorie są obecnie uważane za różne wersje tego samego oddziaływania, któremu nadano nazwę oddziaływania elektrosłabego.
Przejawem oddziaływań słabych rozpady beta jąder niektórych pierwiastków promieniotwórczych.

Polecamy również:

  • Oddziaływanie grawitacyjne

    Oddziaływanie grawitacyjne jest (zgodnie z obecnym stanem wiedzy) jednym z czterech fundamentalnych oddziaływań występujących w przyrodzie. Więcej »

  • Oddziaływanie elektromagnetyczne

    Przyczyną oddziaływania elektromagnetycznego jest posiadanie przez ciała ładunku elektrycznego. Oddziaływanie to w skali makroskopowej opisane jest prawo Coulomba, natomiast w mikroświecie konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanej teorii, zwanej elektrodynamiką kwantową. Więcej »

  • Oddziaływanie silne

    Oddziaływanie silne ma charakter krótkozasięgowy i w przeciwieństwie do oddziaływania elektromagnetycznego jest zawsze oddziaływaniem przyciągającym. Jest ono odpowiedzialne za wiązanie nukleonów w jądra atomowe oraz wewnętrzną strukturę hadronów. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
Le
2017-07-22 21:28:41
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechanizm jak czastka Higgsa nadajaca mase spoczynkowa czastce , moze istnieje jakies pole skalarne dzieki ktoremu czastki otrzymuja ladunek elektryczny ?
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42