Oddziaływanie elektromagnetyczne

Przyczyną oddziaływania elektromagnetycznego jest posiadanie przez ciała ładunku elektrycznego. Oddziaływanie to w skali makroskopowej opisane jest prawo Coulomba, natomiast w mikroświecie konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanej teorii, zwanej elektrodynamiką kwantową.

Oddziaływanie elektromagnetyczne pomiędzy cząstkami elementarnymi można wyjaśnić tym, że cząstki odczuwają swoją obecność dzięki wymianie nośnika oddziaływania, którym w tym przypadku jest foton.

Taka interpretacja zjawiska jest sprzeczna z prawami fizyki klasycznej, bowiem wyemitowany przez jedną z cząstek foton powinien zaburzyć jej stan energetyczny, czego jednak się nie obserwuje. Klasyczną zasadę zachowania energii ratuje jednak zasada nieoznaczoności Heisenberga, którą można zapisać w postaci:

\( \Delta t \Delta E \ge \frac{h}{4 \pi } \)
 
gdzie: Δt – nieoznaczoność czasu, ΔE – nieoznaczoność energii, h – stała Plancka.

Zmiana energii danej cząstki nie może więc trwać dłużej niż:

\( \Delta t \ge \frac{4}{4 \pi \Delta E} \)  

Jeżeli jedna z oddziałujących cząstek wyemituje foton, to niedobór jej energii musi zostać dostatecznie szybko zniwelowany przez otrzymanie innego fotonu, wysłanego przez drugą z cząstek. Wymieniane podczas oddziaływanie elektromagnetycznego fotony nazywane są fotonami wirtualnymi, gdyż niemożliwe jest ich zaobserwowanie. 

Polecamy również:

  • Oddziaływanie grawitacyjne

    Oddziaływanie grawitacyjne jest (zgodnie z obecnym stanem wiedzy) jednym z czterech fundamentalnych oddziaływań występujących w przyrodzie. Więcej »

  • Oddziaływanie silne

    Oddziaływanie silne ma charakter krótkozasięgowy i w przeciwieństwie do oddziaływania elektromagnetycznego jest zawsze oddziaływaniem przyciągającym. Jest ono odpowiedzialne za wiązanie nukleonów w jądra atomowe oraz wewnętrzną strukturę hadronów. Więcej »

  • Oddziaływanie słabe

    Oddziaływaniu słabemu, podobnie jak i grawitacyjnemu, podlegają wszystkie rodzaje cząstek. Proces ten ma jednak charakter krótkozasięgowy, bowiem występuje przy odległościach niewiększych niż 10-18m. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 4 =
u
2018-05-14 18:03:29
słabe
Ostatnio komentowane
ess
• 2024-12-04 18:43:47
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
nie jaja nie
• 2024-11-30 20:37:38
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07