Balladyna - streszczenie

W lesie okazało się, że Alina przoduje w zmaganiach, Balladyna zaślepiona wizją bogactwa i splendoru zabija siostrę i pozostawia ciało w lesie. Na czole morderczyni odcisnęło się znamię zbrodni, nie mogła go zmyć. Akcję rozpoczyna przybycie władcy Kirkora do chaty pustelnika – Popiela III wygnanego niegdyś przez swego okrutnego brata, który zagarnął królestwo i doprowadził je do upadku. Młody człowiek przybył po radę w sprawie ożenku.

Pustelnik opowiedział mu historię królestwa – fałszywej korony, którą nosił Popiel IV i prawdziwej zakopanej w lesie. Młody władca obiecał pomścić Pustelnika i przywrócić ład w królestwie. Pustelnik podziękował mu i poradził, aby ten brał sobie żonę z ludu.

Kirkor nieświadomy tego, że jest częścią planu władczyni Gopła – Goplany trafił do domu wdowy. Most, przez który miał przejechać zepsuł sługa nimfy, Skierka. Miała ona swój cel – Grabca – chłopa zakochanego w córce wdowy, Balladynie. Chłop zawrócony z drogi przez Chochlika nie dotarł na spotkanie z ukochaną. Tym sposobem Kirkor trafił do domu, w którym mieszkały dwie piękne siostry, Balladyna i Alina. Młodzieniec nie potrafił decydować, którą z nich poślubi, za namową wdowy, kuszonej przez Skierkę, zorganizował zatem konkurs – ta, która pierwsza przyniesie kosz malin, zostanie królową.

W lesie okazało się, że Alina przoduje w zmaganiach, Balladyna zaślepiona wizją bogactwa i splendoru zabija siostrę i pozostawia ciało w lesie. Na czole morderczyni odcisnęło się znamię zbrodni, nie mogła go zmyć. Ciało Aliny znalazł zakochany w niej pasterz. Balladyna powróciła jako zwyciężczyni, a Alinę oczerniła mówiąc, że uciekła z mężczyzną. Kirkor poślubił zatem Balladynę, przenieśli się do zamku, a chata w lesie została spalona. Po pewnym czasie małżonek wyjechał dopełnić słowa danego Popielowi III pozostawiając małżonkę w zamku. Balladyna coraz bardziej zaczęła oddalać się od rodziny i znajomych. Kazała ich wygnać, swą matkę zaczęła nazywać mamką, a Grabca, którego niegdyś kochała nie dopuściła do siebie.

Kirkor za radą Pustelnika przesłał żonie skrzynię, jednak zastrzegł, aby jej nie otwierała, chcąc sprawdzić czy wziął właściwą kobietę. Balladyna również udała się po radę i pomoc do starego człowieka, aby ten pomógł jej zmyć z czoła znamię, jednak Pustelnik widząc prawdę odrzekł, że znamię zniknie, jeśli zatrze je zmarła siostra. Tę rozmowę podsłuchał Kostryn, sługa Kirkora.

Nimfa Goplana odnalazła koronę Lecha, ukrytą przez Pustelnika, nałożyła ją Grabcowi, którego zamieniła w króla karcianego. Przemieniony chłop udał się na ucztę do zamku Kirkora.

Kiedy skrzynia od Kirkora została przywieziona do zamku, człowiek, który ją przywiózł, stracił życie z ręki Balladyny, ponieważ ta słuchając podszeptów Kostryna obawiała się, że posłaniec zna jej tajemnicę.

Kolejnym wstrząsem było pojawienie się wdowy, która podczas uczty zamkowej wdarła się do sali w łachmanach i napominała córkę – Balladyna wówczas wyparła się matki i wygnała ją z zamku. Wkrótce przyniesiono wieści, że Kirkor zwyciężył wojnę z uzurpatorem, Popielem IV, a szczęśliwy lud chciał ogłosi go królem. Ten jednak postanowił, że królem będzie ten, kto posiada koronę Lecha, myśląc przy tym o Popielu III. Koronę posiadał jednak Grabiec. Balladynie ukazuje się natomiast duch zmarłej siostry. Matka nieszczęśnic usiłowała powiesić się, jednak nie było jej to dane, przybyła do Pustelnika, który obiecał jej ukarać Balladynę, gdy zostanie królem. Gdy Balladyna dowiedziała się, że Grabiec ma koronę Lecha zamordowała go z zimną krwią, aby samą siebie koronować. Również przebiegły Kostryn chciał się koronować, skorzystał z nieroztropności morderczyni, która przejęta zbrodnią zapomniała zabrać koronę.

Gdy Kirkor dowiedział się o kradzieży korony zagroził straszliwą zemstą. Balladyna wraz z Kostyrem postanowili, więc zamordować Pustelnika, aby zachować koronę tylko dla siebie. Natomiast Goplana widząc, czego dokonała ucieka wraz z kluczem żurawi. Kirkor gotował się do walki pod Gnieznem, kiedy to dowiedział się o śmierci Pustelnika. Jego mordercy ruszyli do Gniezna, przekupili cześć żołnierzy – Kirkor zginął z rąk Kostyra. Tak nastąpiły rządy morderców.

Zgodnie z panującym prawem nowy król miał wydać wyroki na zbrodniarzach, obowiązek ten ciążył również na Balladynie. Oskarżyciele zgromadzeni przed królową kolejno wypowiadali swe żądania. Pojawił się lekarz, oskarżający o otrucie Kotryna, Filon pragnący pomścić Alinę, wdowa skarżąca się na wyrodną córkę. Powiedziano wdowie, że wyrodnej córce grozi śmierć, dlatego matka, nawet na torturach, nie wyznała jej imienia, po czym umęczona umarła. Balladyna natomiast wydała wyrok na samą siebie i padła rażona piorunem.

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
.
2023-04-26 10:52:29
fajny
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53