Alina to jedna z bohaterek dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Jej postawa, zachowanie i stosunek do świata stanowią uosobienie najlepszych ludzkich cech: dobroci, szczerości i miłości. Słowacki uczynił z tej postaci wyrazistą przeciwwagę dla jej złej siostry i stworzył jedną z najszlachetniejszych bohaterek w literaturze.
Miłość do matki i siostry
Alina to młodsza córka ubogiej wdowy, która wraz z nią i siostrą Balladyną mieszka w ubogiej chatce, w okolicach jeziora Gopło. Pomimo młodego wieku bohaterka wykazuje się niezwykłą dojrzałością i odpowiedzialnością. Nie uchyla się od ciężkiej pracy, a nawet zastępuje matkę w najtrudniejszych czynnościach. Martwi się o zdrowie starszej kobiety i dba o jej odpoczynek. Ponadto bardzo kocha swoją siostrę Balladynę. Kiedy w jej ubogim domku zjawia się rycerz Kirkor, pomimo chęci zostania jego żoną, stwierdza, że nie uczyni tego, jeśli nie zabierze on do swojego zamku również matki i siostry. Dziewczyna martwi się bowiem o ich los i nie ma zamiaru stawiać własnej wygody ponad ich dobrem.
Bezinteresowne uczucie do Kirkora
Alina zakochuje się w Kirkorze od pierwszego wejrzenia i wyznaje mężczyźnie swoje uczucia. Pomimo że jest on majętnym rycerzem, który posiada ogromny zamek i może zapewnić jej wymarzony byt, dziewczyna nie kieruje się żądzą posiadania. Jej uczucie do Kirkora jest szczere i proste. Wyrzuca ona Balladynie, że ta zdradza swojego kochanka Grabca. Uważa, iż ona nie porzuciłaby swojego ukochanego nawet dla majętnego księcia. Ponadto Alina nie składa mężczyźnie fałszywych obietnic, ale przyrzeka miłość i wierność. Można więc powiedzieć, że jest to wymarzona kandydatka na żonę: uczciwa, pracowita i kochająca.
Ofiara dla Balladyny
Warto zwrócić uwagę, że mimo iż Alina kocha Kirkora i chciałaby zapewnić swojej rodzinie godziwy byt, wyraża również gotowość do poświęcenia się dla Balladyny. Kiedy szybciej niż siostrze udaje jej się zebrać maliny, a niegodziwa dziewczyna próbuje na niej wymusić oddanie dzbanka, Alina chce go oddać, ale pod warunkiem, że Balladyna ją o to poprosi. Nie zamierza zatem zdobyć szczęścia za wszelką cenę i jest wrażliwa na uczucia siostry.
Niedoceniona dobroć
Najsmutniejszy jest jednak fakt, że dobroć i szlachetność Aliny nie zostają przez nikogo docenione. Nie dostrzega jej oczywiście siostra Balladyna, która pozbawia dziewczynę życia, ale obojętność spotyka Alinę również ze strony innych osób. Kirkor, zaślepiony urodą Balladyny nie widzi altruizmu i szczerej miłości młodej kobiety. Nie docenia również Aliny jej matka, która wyraźnie faworyzuje Balladynę zarówno podczas codziennych prac, jak i w planach małżeńskich Kirkora. Jedynie Filon obdarza uczuciem tę wspaniałą dziewczynę, ale jest to przejaw ironicznego porządku świata, ponieważ Alina wtedy jest już martwa.