Juliusz Słowacki, Fantazy – bohaterowie

Fantazy Dafnicki

Jest to tytułowy bohater dramatu, kreujący się na romantyka - podaje się na poetę, choć nikt nigdy nie czytał jego poezji. Cechuje go przede wszystkim cyniczność i obłuda, wydaje się także być znużony swoja zamożnością. Zgoda na poślubienie córki sąsiadów w zamian za umorzenie długów jest dla niego raczej rozrywką, kaprysem niż poważną deklaracją. Na Podole przyjechał w poszukiwaniu nowych wrażeń i takim wydał mu się pomysł zaręczyn z prostą dziewczyną, choć wiedział, że ta nigdy go nie pokocha. Hrabia usiłował wzorować swoje życie na wielkich romantykach, służyć ideałom, podobnie jak oni choć swoją zakłamana postawą wyraźnie temu przeczył. Sporo czasu zajęło mu zrozumienie, że to jego kochanka Idalia jest miłością jego życia. Uświadamia mu to między innymi samobójstwo Majora, z którym pozostawał w konflikcie.

Idalia

Kochanka hrabiego Fantazego. Była zupełnie inna od niego – sympatyczna, uśmiechnięta i szlachetna. Jej uczucie do Fantazego należy rozpatrywać w kategorii beznadziejnych. Pozostawała jednak pod dużym wpływem mężczyzny i to z jego powodu również próbowała kreować się na wielki umysł romantyczny. Rozumiała całą sytuację jaka miała miejsce między hrabim

Polecamy również:

  • Juliusz Słowacki, Fantazy – opracowanie

    Dzieło Juliusza Słowackiego to dramat składający się z pięciu aktów pisanych wierszem. Poeta stworzył go w latach 1844-1845 w Paryżu. Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Fantazy - problematyka

    Najważniejszym celem Juliusza Słowackiego było ukazanie w dramacie fałszu i obłudy jakie dotyczyły polskich warstw arystokracji. W ten sposób pisarz chciał zasygnalizować, że należałoby stworzyć tzw. nowe elity, które w świeży, zaradny sposób pracowałyby na rzecz rozwoju społeczeństwa i... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39