Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – bohaterowie

Lilla Weneda

Córka króla Wenedów Derwida, która jako jedyna z całego rodu próbuje przebić mur bezsilności i braku zorganizowania wśród plemienia, na własną rękę próbuje działać, uwalniając swojego ojca z niewoli Lechitów. Tytułowa postać tragedii stanowi łącznik między mitycznym i monumentalnym światem Wenedów, a realnym, ludzkim światem Lechitów, gdzie obok heroizmu i szlachetności występuje również ułomność i niedoskonałość. Lilla Weneda ginie poświęcając swoje życia za ukochanego ojca – jest gotowa do działania, do walki i ryzyka w imię ideałów swoich przodków i przyszłości narodu.

Róża Weneda

To na jej postaci spoczywa największy ładunek tragiczny historii stworzonej przez Juliusza Słowackiego. Jest ona nie tylko wieszczką i kapłanką określonej religii – Róża jest arcykapłanem całego wenedyjskiego narodu. Przeznaczeniem wróżki jest złożenie własnego narodu na ołtarzu ofiary by idea wenedyjska mogła odnieść zwycięstwo. Róża Weneda nawiązuje do innych podobnych bohaterek w tradycji literackiej – na myśl przywodzi starożytną wieszczkę Kasandrę czy Elektrę.

Król Derwid

Władca Wenedów jest postacią dostojną i dumną. Jego osoba łączy z kolei cechy króla Edypa, Leara czy trojańskiego Priama,

Polecamy również:

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda - streszczenie i plan

    Akcja dramatu rozpoczyna się od Prologu, w którym Lilla Weneda rozmawia ze swoją siostrą Różą (wróżką). Prosi ją by wyczarowała zwycięstwo Wenedów nad Lechitami. Siostra zapowiada zagładę ich rodu, która ma nastąpić w następstwie trzech dni. Harfiarze informują Lille Wenedę o... Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – opracowanie

    Juliusz Słowacki napisał swoją tragedię w 1839 roku. Po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1840. Poeta wykorzystał częściowo wiersz rymowany, a częściowo biały. Po raz pierwszy wystawiono ja na scenie we Lwowie w 1863 roku. Dramat inspirował wielu twórców – nie tylko poetów i pisarzy,... Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – problematyka

    Tragedia Juliusza Słowackiego porusza dwa zasadnicze tematy, czyli historię i kontrowersję związaną z powstaniem państwa polskiego oraz kwestię klęski powstania narodu (prawdopodobnie powstania listopadowego), po którym utwór został napisany. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
j
• 2022-05-22 13:39:08
Mnożenie do 100
• 2022-05-22 12:05:43
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05