Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – bohaterowie

Lilla Weneda

Córka króla Wenedów Derwida, która jako jedyna z całego rodu próbuje przebić mur bezsilności i braku zorganizowania wśród plemienia, na własną rękę próbuje działać, uwalniając swojego ojca z niewoli Lechitów. Tytułowa postać tragedii stanowi łącznik między mitycznym i monumentalnym światem Wenedów, a realnym, ludzkim światem Lechitów, gdzie obok heroizmu i szlachetności występuje również ułomność i niedoskonałość. Lilla Weneda ginie poświęcając swoje życia za ukochanego ojca – jest gotowa do działania, do walki i ryzyka w imię ideałów swoich przodków i przyszłości narodu.

Róża Weneda

To na jej postaci spoczywa największy ładunek tragiczny historii stworzonej przez Juliusza Słowackiego. Jest ona nie tylko wieszczką i kapłanką określonej religii – Róża jest arcykapłanem całego wenedyjskiego narodu. Przeznaczeniem wróżki jest złożenie własnego narodu na ołtarzu ofiary by idea wenedyjska mogła odnieść zwycięstwo. Róża Weneda nawiązuje do innych podobnych bohaterek w tradycji literackiej – na myśl przywodzi starożytną wieszczkę Kasandrę czy Elektrę.

Król Derwid

Władca Wenedów jest postacią dostojną i dumną. Jego osoba łączy z kolei cechy króla Edypa, Leara czy trojańskiego Priama, a jednocześnie nawiązuje do mitycznego Osjana. Jedyną sceną zdradzającą jego ludzkie słabości jest scena konieczności wyboru między magiczną harfą, a córką, a także samobójstwo spowodowane jej śmiercią.

Wenedzi

Plemię Wenedów zostało przez Słowackiego ukazane z inny sposób, niż można by oczekiwać według schematu mitologicznego. Oprócz postaci pierwszoplanowych (król Derwid, jego synowie Lelum i Polelum oraz córki Lilla i Róża) występują w tym gronie również postaci epizodyczne, choć równie symboliczne jak kapłani, rycerze czy harfiarze. Wenedzi nie objawiają się bowiem jako zwykli ludzie – zostali wykreowani raczej na herosów, mitycznych bohaterów, monumentalnych i tragicznych w swojej wielkości. Cechują ich w większości uczucia wyższe, z wyjątkiem ojcowskiej troski czy rozpacz po utracie bliskich.

Król Lech

Władca Lechitów jest przeciwieństwem posągowego i magicznego świata Wenedów. Choć cechuje go rubaszność i barbarzyńskie odruchy, nie można odmówić mu pierwotnej szlachetności i rycerskości. Potrafi docenić i uszanować wielkość przeciwnika. Największym niedostatkiem Lecha, który można mu zarzucić jest brak możliwości samodzielnego myślenia i naiwność – Lech jest bowiem poważnie uzależniony od decyzji swojej żony Gwinony.

Lechici

Ród Lechitów, bitny, bohaterski i dzielny jest zarazem naiwny w swojej lekkomyślności o podatny na obce wpływy. W przedstawieniu bohaterów lechickich Słowacki wykorzystał narzędzia, które tworzą odpoetyzowany, nader realistyczny i prozaiczny obraz plemienia – bardzo odmienny od magicznej wizji rodu Wenedów. Te cechy dotyczą zarówno najważniejszych postaci z tej strony – króla Lecha i jego okrutnej żony Gwinony, jak również służących i rycerzy, który z kolei reprezentują karykaturalną stronę utworu Słowackiego.

Polecamy również:

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda - streszczenie i plan

  Akcja dramatu rozpoczyna się od Prologu, w którym Lilla Weneda rozmawia ze swoją siostrą Różą (wróżką). Prosi ją by wyczarowała zwycięstwo Wenedów nad Lechitami. Siostra zapowiada zagładę ich rodu, która ma nastąpić w następstwie trzech dni. Harfiarze informują Lille Wenedę o... Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – opracowanie

  Juliusz Słowacki napisał swoją tragedię w 1839 roku. Po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1840. Poeta wykorzystał częściowo wiersz rymowany, a częściowo biały. Po raz pierwszy wystawiono ja na scenie we Lwowie w 1863 roku. Dramat inspirował wielu twórców – nie tylko poetów i pisarzy,... Więcej »

 • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – problematyka

  Tragedia Juliusza Słowackiego porusza dwa zasadnicze tematy, czyli historię i kontrowersję związaną z powstaniem państwa polskiego oraz kwestię klęski powstania narodu (prawdopodobnie powstania listopadowego), po którym utwór został napisany. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06
okokok
• 2024-02-22 15:33:45