Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – opracowanie

Geneza i gatunek

Juliusz Słowacki napisał swoją tragedię w 1839 roku. Po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1840. Poeta wykorzystał częściowo wiersz rymowany, a częściowo biały. Po raz pierwszy wystawiono ja na scenie we Lwowie w 1863 roku. Dramat inspirował wielu twórców – nie tylko poetów i pisarzy, ale także malarzy i rzeźbiarzy m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Marię Konopnicką. Lilla Weneda została sklasyfikowana jako zupełnie nową odmianę tragedii – tragedię wenedyjską, ze względu na oryginalność myśli zawartych w utworze oraz charakterystyczną formułę patriotyzmu występująca u poety.

Kompozycja i styl

Juliusz Słowacki właściwie wystylizował swój utwór na tragedię romantyczną, jednocześnie realizując założenia formuły nowoczesnej. Wyraźnie zaznacza się tu zatem brak zasady trzech jedności i pomieszanie kategorii estetycznych (komizmu z tragizmem). W fabule mamy do czynienia również z kilkoma pomysłowymi rozwiązaniami akcji, co również nie było charakterystyczne dla tradycyjnej tragedii antycznej. Niejednorodność genologiczna utworu Słowackiego świadczy o licznych inspiracjach, które wpłynęły na ostateczny kształt Lilli Wenedy.

Synchroniczność światów prze

Polecamy również:

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda - streszczenie i plan

    Akcja dramatu rozpoczyna się od Prologu, w którym Lilla Weneda rozmawia ze swoją siostrą Różą (wróżką). Prosi ją by wyczarowała zwycięstwo Wenedów nad Lechitami. Siostra zapowiada zagładę ich rodu, która ma nastąpić w następstwie trzech dni. Harfiarze informują Lille Wenedę o... Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – bohaterowie

    Córka króla Wenedów Derwida, która jako jedyna z całego rodu próbuje przebić mur bezsilności i braku zorganizowania wśród plemienia, na własną rękę próbuje działać, uwalniając swojego ojca z niewoli Lechitów. Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – problematyka

    Tragedia Juliusza Słowackiego porusza dwa zasadnicze tematy, czyli historię i kontrowersję związaną z powstaniem państwa polskiego oraz kwestię klęski powstania narodu (prawdopodobnie powstania listopadowego), po którym utwór został napisany. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
XD
KOLUCH • 2021-05-15 16:27:39
xd
lol • 2021-05-15 13:46:01
git k
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk • 2021-05-14 20:27:26
Dziękuje
Zuza • 2021-05-14 15:53:42
JD
JD • 2021-05-14 14:44:06