Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – problematyka

Tragedia Juliusza Słowackiego porusza dwa zasadnicze tematy, czyli historię i kontrowersję związaną z powstaniem państwa polskiego oraz kwestię klęski powstania narodu (prawdopodobnie powstania listopadowego), po którym utwór został napisany. Opisując historię dwóch plemion, różnych od siebie i pochodzących z dwóch światów, próbuje poeta uzasadnić dwoistość istoty Polaków, tłumaczącą ich zachowanie i sprzeczność cech. Polacy odznaczają się bowiem szlachetnością pobudek, honorem, odwagą i gotowością do obrony najważniejszych dla siebie wartości, przy jednoczesnej nieudolności walki, a nawet bierności, braku zorganizowania i decyzji. Dwa wymienione rody miały by odzwierciedlać cechy ówczesnej polskiej szlachty.

Ważną kwestią w odczytaniu utworu pozostaje również stosunek Słowackiego do pokonanego narodu (w dramacie są to mityczni Wenedzi). Dla poety poniesiona ofiara i jej świętość nie była podstawą do budowania kultu własnego narodu, a taka tendencję przejawiali jego rodacy, stąd liczne słowa krytyki pod adresem tej postawy. Tą myślą wpisuje się w Słowacki w znaną, romantyczną myśl o tym, że to naród to przede wszystkim lud – siła, która jako jedyna jest w stanie zapewnić niepodległość ojczyźnie.

Polecamy również:

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda - streszczenie i plan

    Akcja dramatu rozpoczyna się od Prologu, w którym Lilla Weneda rozmawia ze swoją siostrą Różą (wróżką). Prosi ją by wyczarowała zwycięstwo Wenedów nad Lechitami. Siostra zapowiada zagładę ich rodu, która ma nastąpić w następstwie trzech dni. Harfiarze informują Lille Wenedę o... Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – opracowanie

    Juliusz Słowacki napisał swoją tragedię w 1839 roku. Po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1840. Poeta wykorzystał częściowo wiersz rymowany, a częściowo biały. Po raz pierwszy wystawiono ja na scenie we Lwowie w 1863 roku. Dramat inspirował wielu twórców – nie tylko poetów i pisarzy,... Więcej »

  • Juliusz Słowacki, Lilla Weneda – bohaterowie

    Córka króla Wenedów Derwida, która jako jedyna z całego rodu próbuje przebić mur bezsilności i braku zorganizowania wśród plemienia, na własną rękę próbuje działać, uwalniając swojego ojca z niewoli Lechitów. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
foka245
2021-04-08 19:11:53
strasznie slabe nie polecam bardzo ani tego ani ksiazki zalosne
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26