Teatr grecki - geneza, historia

Geneza teatru greckiego

Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych.

Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się źródłem tragedii, zaś pieśni falliczne (ku czci płodności) dały początek komedii. Oprócz tych form w starożytności istniał również dramat satyrowy.

Teatr w Milecie
Teatr w Milecie/ commons.wikimedia.org/ Radomil (25 IX 2005)


Samo słowo dramat pochodzi od greckiego słowa drama, które znaczy tyle, co „działanie”. Chodzi tu zatem o przedstawienie konkretnej akcji, czyli ciągu wydarzeń. Arystoteles w „Poetyce” przeciwstawia dramat epice. O ile bowiem pierwszy odtwarza rzeczywistość za pomocą dialogów i słów, drugi wykorzystuje do tego celu opis i opowiadanie.

W średniowieczu błędnie sądzono, że komedia to utwór, który ma pozytywne zakończenie, zaś tragedia odwrotnie, dlatego nazwano dzieło Dantego „Boską Komedią”. Tymczasem podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma odmianami dramatu polegała na odmiennej stylistyce i wizji świata. Tragedia posługuje się bowiem patosem i emanuje smutkiem, natomiast komedia trywializacją i wesołością.

Rozwój

Ukształtowanie się ostatecznej postaci greckiego teatru miało miejsce między VIII a VI w. p. n. e. Zmiany polegały tu na ewoluowaniu roli chóru i wprowadzaniu kolejnych aktorów. Z chóru została wyodrębniona postać przewodnika, tak zwanego koryfeusza. Potem zaś Tespis wprowadził pierwszego aktora. Drugi aktor pojawił się u Ajschylosa, a trzeci u Sofoklesa. Ilości tej nie przekroczono w starożytności, ponieważ zabraniała tego zasada decorum.

Aktorzy byli mężczyznami, a wszystkie postaci (również kobiece) odgrywali, zakładając specjalne maski. Dramaty musiały również respektować założenia zasady trzech jedności (czasu, miejsca i akcji).

Polecamy również:

 • Teatr grecki - budowa, wygląd

  Teatry greckie mieściły się na wzgórzach, w okolicach dużych miast. Były to zatem budowle o charakterze amfiteatru. Na potrzeby teatru najczęściej wykorzystywano naturalne ukształtowanie terenu: zwłaszcza obszary skaliste, w których wykuwano miejsca siedzące dla widzów. Teatry miały swoją... Więcej »

 • Tragedia antyczna - geneza, rozwój

  Na rodowód tragedii antycznej złożyło się kilka źródeł. Pierwszym z nich były obrzędy związane z kultem Dionizosa (tzw. Dionizje), których celem było ekstatyczne połączenie z bóstwem. Kluczowe znaczenie miały tu dytyramby, czyli hymny wykonywane na cześć Dionizosa. Drugim źródłem... Więcej »

 • Komedia antyczna - charakterystyka gatunku

  Nazwa komedia pochodzi od dwóch greckich słów: komos („huczny pochód”) i ode („pieśń”). Wyraz „komos” oznacza również nazwę piosenki wykonywanej w upojeniu alkoholowym. Komedia wyrasta z tego samego źródła, co tragedia, czyli obrzędów na... Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 3 + 3 =
to ja...
2023-03-09 12:00:18
dziękuje
elomoto54
2023-03-09 11:58:24
Dzięki
GangsterSzkolny
2023-01-09 10:13:28
Dziękuje
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43