Wygląd teatru greckiego
Teatry greckie mieściły się na wzgórzach, w okolicach dużych miast. Były to zatem budowle o charakterze amfiteatru. Na potrzeby teatru najczęściej wykorzystywano naturalne ukształtowanie terenu: zwłaszcza obszary skaliste, w których wykuwano miejsca siedzące dla widzów. Teatry miały swoją własną, naturalną akustykę, dzięki której przedstawienie było dobrze nagłośnione.
![]() |
Wygląd teatru greckiego/ architektura.friko.pl |
Centralnym elementem była tu półkolista orchestra, na której znajdował się chór. Dla aktorów przeznaczone zaś był proskenion, czyli miejsce znajdujące się za orchestrą. Za nim zaś umieszczona była skene, gdzie przebierali się aktorzy, a także gdzie chowano teatralne rekwizyty, zwłaszcza wykorzystywane do słynnego mechanizmu „deus ex machina”. Był to chwyt teatralny wprowadzony do dramatu greckiego przez Eurypidesa. Polegał zaś na cudownej ingerencji boga w wydarzenia sceniczne, dzięki której bohater zostawał uratowany lub ukarany.
Strój aktorów
Najważniejszym elementem aktorskiego ubioru była maska, która wyrażała określone uczucia. Istotne były również buty-koturny. W tragedii aktorzy występowali w czarnych szatach, zaś w komediach pojawiali się w jaskrawych kolorach.