Epos homerycki - definicja i cechy gatunku

Definicja ogólna

Epos według „Słownika terminów literackich”:

Obejmuje rozbudowane utwory, zazwyczaj wierszowane, ukazujące dzieje legendarnych lub historycznych bohaterów rzucone na tło wydarzeń przełomowych dla danej społeczności narodowej.

Wyznaczniki eposu homeryckiego

Charakterystyczną cechą eposu homeryckiego („Iliada” i „Odyseja”) jest umieszczenie akcji na dwóch poziomach opowieści: w świecie bohaterów ludzkich i bogów, a relacje pomiędzy owymi płaszczyznami są złożone. Niektórzy herosi posiadają boskie pochodzenie, z kolei bogowie podlegają antropomorfizacji (mają ludzkie cechy i słabości), ponadto bogowie ingerują w bieg wydarzeń.

Epos homerycki rozpoczyna się inwokacją do muzy. Ilość ksiąg jest podzielna przez sześć. Tekst pisany jest heksametrem, to znaczy wersem, który składa się z sześciu stóp metrycznych: cztery pierwsze są daktylem lub spondejem, piąta jest daktylem, szósta trochejem lub spondejem.  

Fabuła ma charakter epizodyczny, np. w „Iliadzie” mamy do czynienia z opisami poszczególnych pojedynków Greków z Trojanami, które stanowią odrębne całostki.

Opowiadanie przeważa nad opisem, który pełni funkcję retardacyjną, czyli opóźnia bieg akcji w celu wzbudzenia ciekawości odbiorcy, np. opis tarczy Achillesa.

Jeżeli chodzi o narrację, narrator jest trzecioosobowy, wszechwiedzący, jest obserwatorem i utrzymuje w stosunku do swojej opowieści epicki dystans.

Epos homerycki posiada podniosły nastrój, który zaznacza się głównie w opowiadaniach, natomiast opisy mają charakter realistyczny lub prozaiczny.

Stylistykę utworu charakteryzuje duża ilość epitetów, np. „szybkonogi Achilles”, „pięknowłosa Ariadna”. Ponadto występują długie, rozbudowane porównania (porównania homeryckie). Homer używa również inwersji, a także peryfraz (omówienia) najczęściej dotyczących imion własnych, np. Hektora nazywa się „pasterzem narodu”. Opisy są dynamiczne i podkreślają proces powstawania opowieści.

Polecamy również:

  • Iliada - streszczenie

    Kapłan Chryzes prosi króla Agamemnona o oddanie córki (branki i niewolnicy władcy). Gdy ten odmawia, starzec udaje się nad morze i błaga Apollina o pomoc. Bóstwo wysłuchuje próśb starca zsyłając na wojska greckie zarazę (Apollo wybija bydło, później – greckich żołnierzy).... Więcej »

  • Odyseja - streszczenie

    Atena, wzruszona długotrwałą tułaczką Odyseusza prosi Zeusa, by ten raczył wspomóc bohatera spod Troi. Za jego zgodą bogini udaje się do Itaki.Sytuacja rodziny Odyseusza staje się coraz cięższa. Żona bohatera – piękna Penelopa – jest oblegana przez grono zalotników, pragnących objąć... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
Krzysiu
2015-10-27 16:55:33
Polecam!
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Yyytf
• 2024-10-04 09:18:36
Masz
• 2024-09-27 07:49:55
Dziękuję za krótką acz treściwą syntezę :)
• 2024-09-24 21:14:03
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34