Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Opis przygody Odyseusza

Ostatnio komentowane
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Odyseusz i czarodziejka Kirke

Po ucieczce od strasznego cyklopa Polifa i przygodzie z królem Lajstrygonów okręt Odyseusza przybił do brzegu tajemniczej wyspy. Załoga Ulissesa podzieliła się na dwie grupy. Część towarzyszy Odysa ruszyło w głąb lasu, żeby zorientować się, kto ją zamieszkuje.

Dotarli oni do pięknego zamku czarodziejki Kirke. Kobieta serdecznie ich ugościła: przyrządziła smaczny posiłek i zachęciła do odpoczynku. Kiedy zaś mężczyźni spożyli jedzenie, czarodziejka dotknęła ich swoją różdżką i zamieniła w świnie, a następnie zagnała zwierzęta do obory. Jednemu z towarzyszy Odysa udało się jednak uniknąć czaru Kirke i uciec. Opowiedział on Ulissesowi, co się stało.

Odyseusz postanowił rozprawić się z czarodziejką i ruszył do zamku. Po drodze bohater spotkał Hermesa, który ofiarował mu ziołowy środek, chroniący przed zatrutym jadłem. Kiedy więc Odyseusz dotarł do zamku i zjadł przyrządzony przez Kirke posiłek, nie uległ czarom kobiety.

Wtedy Kirke bojąc się zemsty Odyseusza, odczarowała jego towarzyszy. Co więcej, czarodziejka zakochała się w przystojnym podróżniku i razem żyli w jej zamku przez rok. Przed wyruszeniem Odysa w dalszą podróż wyjawiła mu zaś, że musi się udać do gaju Persefony i wywołać duszę Tejrezjasza, żeby dowiedzieć się, co powinien dalej czynić.

Kiedy Odyseusz zasięgnął rady wróżbity, ponownie odwiedził Kirke, która zdradziła mu, jak poradzić sobie ze zwodniczymi Syrenami oraz Skyllą i Charybdą.

Polecamy również:

 • Odyseja - plan wydarzeń

  1. Trudna sytuacja rodziny Odyseusza.2. Zebranie starszyzny i odmowa pomocy Telemachowi.3. Perswazje Ateny i wyprawa chłopca w poszukiwaniu ojca.4. Opuszczenie wyspy nimfy Kallipso przez Odysa.5. Burza i rozbicie się statku. Więcej »

 • Geneza „Odysei”

  „Odyseja” – podobnie jak „Iliada” – była pierwotnie przekazywana ustnie. Treść utworu jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń opisanych w „Iliadzie”. Powstanie utworu szacuje się na połowę VIII w. p.n.e. Sam tekst został spisany prawdopodobnie pod koniec VI w. p.n.e. Więcej »

 • Czas i miejsce akcji „Odysei”

  Akcja utworu rozgrywa się w czasach starożytnych (mitycznych). Sama tułaczka Odyseusz obejmuje ok. 10 lat – od momentu zakończenia wojny trojańskiej do powrotu i walki z zalotnikami żony. Część opisywanych w eposie wydarzeń rozgrywa się na Itace (pałac Odysa, chata Eumajosa, wybrzeża wyspy) i na ziemi... Więcej »

 • Odyseja - interpretacja

  „Odyseja” to wielka, epicka opowieść o wieloletniej wędrówce króla Itaki i bohatera spod Troi – Odyseusza. Po zakończeniu wojny trojańskiej (ważny epizod wojenny zostaje szczegółowo opisany w „Iliadzie” Homera) dzielny władca gromadzi swych towarzyszy i wypływa na... Więcej »

 • Odyseja - bohaterowie
Komentarze (3)
4 + 5 =
Komentarze
ZARZYCKI • 2019-09-18 18:21:47
Podoba mi się jego przygoda jest bardzo masna
TimXiak • 2019-09-18 18:20:48
fajne fajne
Anna Anar • 2019-01-22 13:08:21
dobre