Kandyd, czyli Optymizm - streszczenie

Kandyd mieszka w zamku barona Thunder-ten-tronckh w Westfalii. Jest chłopcem o bardzo łagodnym usposobieniu. Jego mistrzem jest Pangloss, który wyznaje wiarę w „najlepszy z możliwych światów”.

Kandyd zakochuje się w córce barona, pięknej Kunegundzie, i za to zostaje wygnany z zamku. Błąka się bez celu, aż trafia do armii Bułgarów, gdzie o mało nie zostaje zabity. Gdy król Bułgarów wypowiada wojnę Arabom, Kandydowi udaje się zbiec. Udaje się do Holandii, gdzie poznaje anabaptystę Jakuba. Tam też spotyka swojego mistrza Panglossa, który jest umierający. Jakub płaci za jego leczenie i zatrudnia go u siebie. Pangloss opowiada o rzezi na zamku barona Thunder-ten-tronckh, wskutek której cała rodzina barona straciła życie.

Następnie Kandyd i Pangloss trafiają do Lizbony, gdzie akurat jest trzęsienie ziemi. Tam za swoje poglądy Pangloss zostaje powieszony, a Kandyd wychłostany na autodafe. Młodzieniec trafia pod opiekę pewnej staruszki, a ta prowadzi go do domu, w którym mieszka Kunegunda. Dziewczyna przeżyła rzeź, ale dostała się do niewoli. Później trafiła w ręce pewnego Żyda pospołu z inkwizytorem. Kandyd zabija obu właścicieli Kunegundy, a następnie wraz z jej starą służącą uciekają do Kadyksu.

Polecamy również:

 • Kandyd - plan wydarzeń

  1. Kandyd mieszka na zamku barona2. Kandyd wdaje się w romans z córką barona3. Kandyd zostaje wypędzony z zamku4. Kandyd spotyka rekrutów pruskich5. Kandyd zostaje wcielony do armii króla Bułgarów Więcej »

 • Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Pełny tytuł tej powiastki filozoficznej brzmi „Kandyd czyli optymizm – dzieło przełożone z niemieckiego rękopisu doktora Ralfa z przyczynkami znalezionymi w kieszeni tegoż doktora zmarłego w Minden roku pańskiego 1759. Wolter, pisząc „Kandyda”, miał już ugruntowaną pozycję. Krytykując pod... Więcej »

 • Kandyd - interpretacja

  „Kandyd” jest powiastką filozoficzną. Twórcą tego gatunku jest Voltaire. Ten rodzaj twórczości dawał możliwość pośredniej krytyki. Treść powiastki była zwrócona przeciw przesądom i zabobonom. Więcej »

 • Kandyd - bohaterowie

  Kandyd (z fr. „naiwny”) jest bardzo miłym, prostodusznym i naiwnym chłopcem. Ma bardzo łagodny charakter. Mieszka w Westfalii na zamku barona Thunder-ten-tronckh. Prawdopodobnie jest synem siostry owego barona i pewnego szlachcica z sąsiedztwa, który jednak nie ma odpowiednio wysokiego... Więcej »

 • Kandyd jako powiastka filozoficzna

  Powiastka filozoficzna powstała we Francji w XVIII wieku za sprawą twórczości Woltera. Sensacyjna fabuła i fantastyczne wątki stanowiły kamuflaż dla krytyki francuskiego absolutyzmu, zabobonów religijnych i instytucji Kościoła. Otwarta krytyka groziła każdemu autorowi poważnymi konsekwencjami, dlatego... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
ygtfytyf
• 2022-01-25 16:22:19
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13