Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kandyd jako powiastka filozoficzna

Ostatnio komentowane
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
XD ale oszukane
XNXX.COM • 2019-12-03 16:44:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powiastka filozoficzna powstała we Francji w XVIII wieku za sprawą twórczości Woltera. Sensacyjna fabuła i fantastyczne wątki stanowiły kamuflaż dla krytyki francuskiego absolutyzmu, zabobonów religijnych i instytucji Kościoła. Otwarta krytyka groziła każdemu autorowi poważnymi konsekwencjami, dlatego musiano ją wyrażać w zawoalowanej formie.

Powiastka filozoficzna miała służyć propagowaniu jakiejś idei światopoglądowej lub moralnej, „Kandyd” na przykład to wykładnia Wolterowskiej wizji świata, wyraźnie przeciwstawionej koncepcji Leibniza. Utwór ma bardzo prostą fabułę, służącą jako pretekst do przedstawienia poglądów autora. Oś fabuły stanowi tu podróż, będąca w rzeczywistości ucieczką. Powiastka często korzystała z konwencji romansu awanturniczego, wprowadzając egzotyczne wątki i postaci.

Tytułowy bohater jest wyrazicielem myśli filozoficznej samego autora. Stopniowo dojrzewa do sceptycznego i umiarkowanie optymistycznego poglądu na świat. Jego początkowa postawa, charakterystyczna dla filozofii Leibniza, zostaje skompromitowana jako nieprzystająca do rzeczywistości.

Zwolennikiem poglądu, iż ten świat jest najlepszym z możliwych, jest w powiastce Pangloss, który dowodzi, iż zamek

Polecamy również:

 • Kandyd - plan wydarzeń

  1. Kandyd mieszka na zamku barona2. Kandyd wdaje się w romans z córką barona3. Kandyd zostaje wypędzony z zamku4. Kandyd spotyka rekrutów pruskich5. Kandyd zostaje wcielony do armii króla Bułgarów Więcej »

 • Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  Pełny tytuł tej powiastki filozoficznej brzmi „Kandyd czyli optymizm – dzieło przełożone z niemieckiego rękopisu doktora Ralfa z przyczynkami znalezionymi w kieszeni tegoż doktora zmarłego w Minden roku pańskiego 1759. Wolter, pisząc „Kandyda”, miał już ugruntowaną pozycję. Krytykując pod... Więcej »

 • Kandyd - interpretacja

  „Kandyd” jest powiastką filozoficzną. Twórcą tego gatunku jest Voltaire. Ten rodzaj twórczości dawał możliwość pośredniej krytyki. Treść powiastki była zwrócona przeciw przesądom i zabobonom. Więcej »

 • Kandyd - bohaterowie

  Kandyd (z fr. „naiwny”) jest bardzo miłym, prostodusznym i naiwnym chłopcem. Ma bardzo łagodny charakter. Mieszka w Westfalii na zamku barona Thunder-ten-tronckh. Prawdopodobnie jest synem siostry owego barona i pewnego szlachcica z sąsiedztwa, który jednak nie ma odpowiednio wysokiego... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =