„Kandyd” jest powiastką filozoficzną. Twórcą tego gatunku jest Voltaire. Ten rodzaj twórczości dawał możliwość pośredniej krytyki. Treść powiastki była zwrócona przeciw przesądom i zabobonom.
Voltaire podejmuje w „Kandydzie” polemikę zarówno z filozofią Leibniza i Rousseau. Przeżycia, jakich doświadczają wszyscy bohaterowie powiastki, są antytezą filozofii optymistycznej i wiary w „najlepszy z możliwych światów”. Przedstawicielem myśli Leibniza był Pangloss. Uważał on, że nie ma skutku bez przyczyny, że wszystko jest dobrze. Uważał, że wszystko musi być tak, jak jest, gdyż istnieje dla jakiegoś określonego z góry celu. Zdaniem Panglossa suma pojedynczych złych rzeczy zawsze będzie mniejsza od ogólnego dobra.
Voltaire, ukazując np. trzęsienie ziemi w Lizbonie, zwraca uwagę na to, iż gdyby świat był najlepszym z możliwych, nie mogłyby w nim zdarzać się tak okropne rzeczy. Innym tego przykładem jest opowieść służącej Kunegundy o panującej epidemii cholery.
Przedstawiając motyw El Dorado, Voltaire ukazuje dobitnie utopię takiego świata. Mógłby istnieć tylko w całkowitym oderwaniu od codziennej rzeczywistości.
Kandyd - interpretacja
Polecamy również:
-
Kandyd - plan wydarzeń
1. Kandyd mieszka na zamku barona2. Kandyd wdaje się w romans z córką barona3. Kandyd zostaje wypędzony z zamku4. Kandyd spotyka rekrutów pruskich5. Kandyd zostaje wcielony do armii króla Bułgarów Więcej »
-
Kandyd - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)
Pełny tytuł tej powiastki filozoficznej brzmi „Kandyd czyli optymizm – dzieło przełożone z niemieckiego rękopisu doktora Ralfa z przyczynkami znalezionymi w kieszeni tegoż doktora zmarłego w Minden roku pańskiego 1759. Wolter, pisząc „Kandyda”, miał już ugruntowaną pozycję. Krytykując pod... Więcej »
-
Kandyd - bohaterowie
Kandyd (z fr. „naiwny”) jest bardzo miłym, prostodusznym i naiwnym chłopcem. Ma bardzo łagodny charakter. Mieszka w Westfalii na zamku barona Thunder-ten-tronckh. Prawdopodobnie jest synem siostry owego barona i pewnego szlachcica z sąsiedztwa, który jednak nie ma odpowiednio wysokiego... Więcej »
-
Kandyd jako powiastka filozoficzna
Powiastka filozoficzna powstała we Francji w XVIII wieku za sprawą twórczości Woltera. Sensacyjna fabuła i fantastyczne wątki stanowiły kamuflaż dla krytyki francuskiego absolutyzmu, zabobonów religijnych i instytucji Kościoła. Otwarta krytyka groziła każdemu autorowi poważnymi konsekwencjami, dlatego... Więcej »