Oskar Kokoschka - biografia i obrazy

Oskar Kokoschka urodził się w 1886 roku w Pochlarm w Austrii. Studiował malarstwo i rysunek w Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Wcześnie zaczęły fascynować go awangardowe nurty w malarstwie, a zwłaszcza ekspresjonizm.

Kokoschka w 1909 roku został wydalony ze szkoły za napisanie skandalicznego dramatu i od tej pory zaczął malować portrety znanych osób z wiedeńskiego towarzystwa. W taki sposób poznał miłość swojego życia, Almę Mahler, pasierbicę swojego mecenasa Carla Molla. Burzliwy związek z piękną wdową trwał trzy lata, jednak z powodu chorobliwej zazdrości malarza i wzajemnych nieporozumień gwałtownie się rozpadł.

W 1910 roku artysta wyjechał do Berlina, gdzie stał się współzałożycielem znanego pisma ekspresjonistów „Der Sturm” zainicjowane przez Herwartha Waldena. Z powodu rozstania z Almą malarz w 1915 roku zaciągnął się do armii i został dwukrotnie ranny. Po zakończeniu wojny Kokoschka zamieszkał w Dreźnie, gdzie był profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Od 1923 roku malarz wiele podróżował po Europie i Afryce Północnej. Na skutek dojścia Hitlera do władzy jako twórca awangardowy musiał opuścić Austrię. W 1934 roku udał się więc do Pragi, gdzie poznał swoją przyszłą żonę – Oldę Palkowską.

W 1938 roku z powodu zajęcia Sudetów przez Hitlera Kokoschka musiał wyemigrować do Wielkiej Brytanii. Po wojnie podróżował po Stanach Zjednoczonych, a następnie zamieszkał w Szwajcarii.

Zmarł w 1980 roku w Montreux. Austria od tego tegoż przyznaje Nagrodę imienia Oskara Kokoschki za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Oskar Kokoschka - charakterystyka twórczości

Kokoschka był słynnym austriackim malarzem, poetą i grafikiem, jednym z najważniejszych przedstawicieli malarskiego ekspresjonizmu. W swoich wczesnych pracach inspirował się twórczością Gustava Klimta, a także Van Gogha, co znalazło odzwierciedlenie w wykonanych przez niego ilustracjach do książki „Śniący chłopcy”.

Około roku 1908 Kokoschka zaczął malować w stylu ekspresjonistycznym. W takiej poetyce pisywał również dramaty (np. „Morderca, nadzieja kobiet”). Jego obrazy emanowały gwałtownymi emocjami i epatowały wyrazistą kolorystyką. Tworzone przez Kokoschkę portrety odbiegały od realizmu, eksponowały bardziej rysy charakteru niż wygląd zewnętrzny postaci. Szczególne znaczenie dla twórczości Kokoschki miał nieszczęśliwy związek z Almą, któremu malarz poświęcił swoje wielkie dzieła, np. „Narzeczona wiatru” (1913), wspaniały i głęboki portret rozpadu związku.

Złe doświadczenia artysty znalazły również wyraz w dziełach: „Alma Mahler z dzieckiem i śmiercią” i „Alma bawiąca się flakami Kokoschka”, „Błędny rycerz”.

Oskar Kokoschka biografia 
Oskar Kokoschka/
fot. photo©ErlingMandelmann.ch

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Czyli,powiedzenie Polak Węgier dwa bratanki,nie jak się nie odnoszą względem pochodzen...
• 2022-06-16 19:03:58
ekstra
• 2022-06-18 17:12:40
ok
• 2022-06-08 15:52:28
dzięks
• 2022-06-06 19:26:13
Ale proste
• 2022-06-06 14:23:48