Oskar Kokoschka - biografia i obrazy

Oskar Kokoschka urodził się w 1886 roku w Pochlarm w Austrii. Studiował malarstwo i rysunek w Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Wcześnie zaczęły fascynować go awangardowe nurty w malarstwie, a zwłaszcza ekspresjonizm.

Kokoschka w 1909 roku został wydalony ze szkoły za napisanie skandalicznego dramatu i od tej pory zaczął malować portrety znanych osób z wiedeńskiego towarzystwa. W taki sposób poznał miłość swojego życia, Almę Mahler, pasierbicę swojego mecenasa Carla Molla. Burzliwy związek z piękną wdową trwał trzy lata, jednak z powodu chorobliwej zazdrości malarza i wzajemnych nieporozumień gwałtownie się rozpadł.

W 1910 roku artysta wyjechał do Berlina, gdzie stał się współzałożycielem znanego pisma ekspresjonistów „Der Sturm” zainicjowane przez Herwartha Waldena. Z powodu rozstania z Almą malarz w 1915 roku zaciągnął się do armii i został dwukrotnie ranny. Po zakończeniu wojny Kokoschka zamieszkał w Dreźnie, gdzie był profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Od 1923 roku malarz wiele podróżował po Europie i Afryce Północnej. Na skutek dojścia Hitlera do władzy jako twórca awangardowy musiał opuścić Austrię. W 1934 roku udał się więc do Pragi, gdzie poznał swoją przyszłą żonę – Oldę Palkowską.

W 1938 roku z powodu zajęcia Sudetów przez Hitlera Kokoschka musiał wyemigrować do Wielkiej Brytanii. Po wojnie podróżował po Stanach Zjednoczonych, a następnie zamieszkał w Szwajcarii.

Zmarł w 1980 roku w Montreux. Austria od tego tegoż przyznaje Nagrodę imienia Oskara Kokoschki za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Oskar Kokoschka - charakterystyka twórczości

Kokoschka był słynnym austriackim malarzem, poetą i grafikiem, jednym z najważniejszych przedstawicieli malarskiego ekspresjonizmu. W swoich wczesnych pracach inspirował się twórczością Gustava Klimta, a także Van Gogha, co znalazło odzwierciedlenie w wykonanych przez niego ilustracjach do książki „Śniący chłopcy”.

Około roku 1908 Kokoschka zaczął malować w stylu ekspresjonistycznym. W takiej poetyce pisywał również dramaty (np. „Morderca, nadzieja kobiet”). Jego obrazy emanowały gwałtownymi emocjami i epatowały wyrazistą kolorystyką. Tworzone przez Kokoschkę portrety odbiegały od realizmu, eksponowały bardziej rysy charakteru niż wygląd zewnętrzny postaci. Szczególne znaczenie dla twórczości Kokoschki miał nieszczęśliwy związek z Almą, któremu malarz poświęcił swoje wielkie dzieła, np. „Narzeczona wiatru” (1913), wspaniały i głęboki portret rozpadu związku.

Złe doświadczenia artysty znalazły również wyraz w dziełach: „Alma Mahler z dzieckiem i śmiercią” i „Alma bawiąca się flakami Kokoschka”, „Błędny rycerz”.

Oskar Kokoschka biografia 
Oskar Kokoschka/
fot. photo©ErlingMandelmann.ch

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42