Marian Hemar (1901-1972) urodził się we Lwowie jako Jan Marian Hescheles. Na Uniwersytecie Jana Kazimierza studiował medycynę i filozofię. Studiów nie ukończył. Zgłosił się do wojska jako ochotnik, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Po powrocie rozpoczął współpracę z Henrykiem Zbierzchowskim, redaktorem naczelnym lwowskiego czasopisma satyryczno-politycznego Szczutek, w którym publikował swoje utwory – wiersze, parodie, fraszki.
W 1925 r. otrzymał od dyrekcji warszawskiego kabaretu literackiego Qui Pro Quo propozycję współpracy, w związku z czym przeprowadził się do stolicy. Pisał teksty również dla kabaretów Banda i Cyrulik Warszawski. Współpracował z tygodnikiem społeczno-kulturalnym Wiadomości Literackie oraz pełnił funkcję dyrektora założonego wraz ze Stefanem Jaraczem i Marią Modzelewską (swoją pierwszą żoną) teatru Nowa Komedia. Zajmował się również pisaniem tekstów dla szopek politycznych.
We wrześniu 1939 r. przedostał się do Rumunii, następnie do Palestyny i Egiptu. W stopniu starszego strzelca walczył w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Przydzielony do Wydziału Prac Kulturalno-Oświatowych Biura Opieki nad Żołnierzem redagował czasopismo