John Steinbeck – biografia, książki

Biografia

Pisarz urodził się 27 lutego 1902 roku w Salinas. Jako, że Steinbeck miał trzy siostry, większość dzieciństwa spędził w otoczeniu kobiet. Od najmłodszych lat przejawiał wrażliwość artysty, dostrzegającego piękno otaczającego go świata. Sprzyjało temu wychowywanie się pośród malowniczego krajobrazu San Francisco, Pacific Grove i ranczo obok King City. John Steinbeck pobierał nauki w miejscowej szkole do roku 1919 – był pilnym uczniem, szczególnie interesującym się literaturą i poezją. Nauki ścisłe również nie były dla niego zbyt wielkim wyzwaniem. Od 1919 do 1925 roku studiował na Uniwersytecie Stanforda, nie ukończył go jednak z dyplomem. Okres uniwersytecki intensywnie wykorzystywał na poznawanie sylwetek twórczych pisarzy takich jak Platon, Fiodor Dostojewski, John Milton, Browning i innych. Prócz uczęszczania na zajęcia, Steinbeck pracował również w różnych zawodach związanymi z ludźmi niższych warstw społecznych, z którymi zawsze miał świetny kontakt. Pracował np. na ranczo oraz w fabryce cukru.

To właśnie w Stanford pisarz zaczął tworzyć swoje pierwsze samodzielne teksty, które usiłować publikować na łamach czasopism, jednak bez powodzenia. Pierwsze opowiadanie Palce w chmurach zostało opublikowane w czasopiśmie stanfordzkim.

W 1925 roku artysta przeprowadził się do Nowego Jorku, licząc, że w wielkim mieście uda mu się rozpocząć prawdziwą karierę. Pracował jako robotnik, ale również jako reporter, jednak i to zajęcie nie okazało się jego przeznaczeniem. Steinbeck wrócił do Kalifornii, gdzie pracował dorywczo i pisał teksty do szuflady. Dopiero w roku 1929 opublikowano jego opowiadanie o fikcyjnych losach pirata Henry’ego Morgana pt. Złota Czara. Niedługo potem światło dziennie ujrzały także Pastwiska Niebieskie i Nieznanemu Bogu.

Pierwszą poważną książką, która przyniosła autorowi rozgłos była powieść łotrzykowska pt. Tortilla Flat, wydana w 1935 roku.

W 1966 roku John Steinbeck znalazł się w Wietnamie w charakterze korespondenta wojennego. Fakt ten obniżył jego notowania w środowisku inteligencji amerykańskiej o poglądach liberalnych. Wiele jego reportaży i listów nadesłanych z Wietnamu uznano za słowa poparcia dla konfliktu zbrojnego.

Pisarz zmarł 20 grudnia 1968 roku z powodu choroby serca.

Znakiem rozpoznawczym, emblematem Steinbecka jako pisarza był słynny wizerunek świni ze skrzydłami i towarzyszące mu łacińskie motto: Ad astra per alas porci („Do gwiazd na skrzydłach świni”). W 1962 roku Steinbeck otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, co wywołało skrajne reakcje w gronie czytelników i wydawców.

Książki

Amerykański pisarz długo czekał na swój prawdziwy sukces w świecie literackim. Dopiero czwarta z kolei książka, wspomniana Tortilla Flat (1935) zapewniła mu rozpoznawalność nazwiska. Znane są również tytuły W niepewnym boju (1936) oraz Myszy i ludzie (1937).  Największym sukcesem Steinbecka była Grona gniewu z 1939 roku.

Za jedno z najwybitniejszych dzieł autora uważa się powieść Na wschód od Edenu, wydaną w 1952 roku.

Utwory, które Steinbeck tworzył w latach 40. XX wieku nie cieszyły się zbytnią popularnością. Wydał wówczas typowo powojenną powieść Księżyc zaszedł, następnie Morze Korteza, jak również kilka dzienników. Poźniej, w 1957 roku ukazała się jeszcze opowieść pt. Krótkie panowanie Pepina IV, a w 1961 Zima naszej goryczy, traktująca o realiach Nowej Anglii.

John Steinbeck – biografia, książki
John Steinbeck/www.wikipedia.org.pl

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53