Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

John Steinbeck, Grona gniewu – streszczenie

Akcja powieści Johna Steinbecka rozrywa się w okresie największego w historii kryzysu gospodarczego, związanego z upadkiem kapitalizmu (miało to miejsce na przełomie lat 20. i 30. XX wieku).

Bohater Tom Joad po czterech latach spędzonych w więzieniu wychodzi na zwolnienie warunkowe i wraca do rodzinnego domu na farmę. Po drodze spotyka dawnego przyjaciela – pastora Jima Casy’ego i wspólnie docierają do gospodarstwa – to jednak okazuje się stać opuszczone. Dawny znajomy mężczyzny wyjaśnia, że to banki zarekwirowały tutejsze ziemie, a rodzina Toma musiała przenieść się do krewnych. Dwója bohaterów dociera w końcu do rodziny Joadów, jednak zastają ich pakujących swój dobytek do ciężarówki. Planują bowiem ruszyć w podróż po Kalifornii w poszukiwaniu dobrego źródła zarobku. Rodzina Toma wszystko zainwestowała w tę podróż – w razie niepowodzenia miałaby pozostać bez żadnych środków do życia. Tom i Jim postanawiają dołączyć do wyprawy, choć bohater na zwolnieniu warunkowym nie powinien opuszczać stanu Oklahoma.

Przy głównej drodze Joadowie spotykają wielu ludzi, którzy podobnie jak oni podjęli się rodzinnych podróży po kraju w poszukiwaniu szczęścia. Niestety w trakcie eskapady umierają

Zobacz również

  • John Steinbeck, Grona gniewu – opracowanie

    Ta amerykańska powieść wpisująca się w nurt realistyczny ukazała się w 1939 roku nakładem Viking Press. Bezpośrednim przyczynkiem do napisania książki były dla Steinbecka własne doświadczenia. Po wydaniu powieści pt. W niepewnym boju, pisarz sam zatrudnił się przy zbiorach w obozach tworzonych przez wędrownych robotników w ...

    Więcej
  • John Steinbeck, Grona gniewu – bohaterowie

    Bohaterowie skonstruowani przez Johna Steinbecka wydają się postaciami niezwykle wyrazistymi, stworzonymi w konwencji realistycznej. Każdy z nich jest określony przez środowisko, do którego przynależy.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19