John Steinbeck, Grona gniewu – bohaterowie

Bohaterowie skonstruowani przez Johna Steinbecka wydają się postaciami niezwykle wyrazistymi, stworzonymi w konwencji realistycznej. Każdy z nich jest określony przez środowisko, do którego przynależy. Co ciekawe, wszyscy zgodnie skoncentrowani są na walce  przetrwanie, nie posiadają właściwie żadnych dylematów wewnętrznych, a jeśli nawet takie się pojawiają – nie mają zwyczaju i czasu ich roztrząsać.

Tom Joad

Główny bohater książki, prowadzący styl życia, który doprowadza go do pozbawienie wolności – pomimo tego mężczyzna zachowuje silny charakter i obejmuje w swojej rodzinie „przywództwo”, przysięgając walkę z niesprawiedliwością klasową.

Mama Joad

Kobieta niezwykle pozytywna, miła i sympatyczna, stanowiąca ostoję swojej rodziny.

Ojciec Tom Joad

Robotnik rolny, który ciężko pracując oddaje przywództwo w rodzinie swojej żonie.

Jim Casy

Pastor, przyjaciel rodziny Joadów, z licznym grzechami cudzołóstwa na sumieniu. Pomimo swojego powołania utracił wiarę w pocieszającą moc religii. Wspólnie z Tomem dołącza do rodzinnej eskapady Joadów po Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia.

Al Joad – młodszy brat Toma, dla którego najbardziej liczą się dziewczyny i drogie samochody.

Rosasharn – wędruje z rodziną Joadów będąc w ciąży, a w efekcie rodzi martwe dziecko. Ogromnym wsparciem psychicznym okazuje się być dla niej mama Joad.

Connie Rivers – mąż Rosasharn, który przytłoczony wizją ojcowskich obowiązków opuszcza kobietę gdy docierają do Kalifornii.

Dziadek Joad – przez cały czas optował za tym by rodzina pozostała w Oklahomie, nie chciał wyruszać w podróż, która okazała się ponad jego siły – zmarł już po pierwszym dniu wędrówki.

Babcia Joad – prawdopodobnie straciła chęć dalszego życia po śmierci męża i również odeszła, na pustyni między Nowym Meksykiem a Arizoną.

Oprócz członków rodziny Joadów w powieści występuje całe grono bohaterów drugoplanowych, z którymi Joadowie spotykają się podczas podróży po Kalifornii – pracowników obozów robotniczych, strażników, policjantów, kucharza, kelnerkę czy kierowcę ciężarówki.

Polecamy również:

  • John Steinbeck, Grona gniewu – opracowanie

    Ta amerykańska powieść wpisująca się w nurt realistyczny ukazała się w 1939 roku nakładem Viking Press. Bezpośrednim przyczynkiem do napisania książki były dla Steinbecka własne doświadczenia. Po wydaniu powieści pt. W niepewnym boju, pisarz sam zatrudnił się przy zbiorach w obozach tworzonych przez wędrownych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
lol
• 2023-09-24 15:47:42
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
chyba ta
• 2023-09-21 19:21:13
dsasdsadasssssssss
• 2023-09-21 18:28:08
????
• 2023-09-20 13:10:13