John Steinbeck, Grona gniewu – bohaterowie

Bohaterowie skonstruowani przez Johna Steinbecka wydają się postaciami niezwykle wyrazistymi, stworzonymi w konwencji realistycznej. Każdy z nich jest określony przez środowisko, do którego przynależy. Co ciekawe, wszyscy zgodnie skoncentrowani są na walce  przetrwanie, nie posiadają właściwie żadnych dylematów wewnętrznych, a jeśli nawet takie się pojawiają – nie mają zwyczaju i czasu ich roztrząsać.

Tom Joad

Główny bohater książki, prowadzący styl życia, który doprowadza go do pozbawienie wolności – pomimo tego mężczyzna zachowuje silny charakter i obejmuje w swojej rodzinie „przywództwo”, przysięgając walkę z niesprawiedliwością klasową.

Mama Joad

Kobieta niezwykle pozytywna, miła i sympatyczna, stanowiąca ostoję swojej rodziny.

Ojciec Tom Joad

Robotnik rolny, który ciężko pracując oddaje przywództwo w rodzinie swojej żonie.

Jim Casy

Pastor, przyjaciel rodziny Joadów, z licznym grzechami cudzołóstwa na sumieniu. Pomimo swojego powołania utracił wiarę w pocieszającą moc religii. Wspólnie z Tomem dołącza do rodzinnej eskapady Joadów po Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia.

Al Joad – młodszy brat Toma, dla którego najbardziej liczą się dziewczyny i drogie samochody.

Rosasharn – wędruje z

Polecamy również:

  • John Steinbeck, Grona gniewu – opracowanie

    Ta amerykańska powieść wpisująca się w nurt realistyczny ukazała się w 1939 roku nakładem Viking Press. Bezpośrednim przyczynkiem do napisania książki były dla Steinbecka własne doświadczenia. Po wydaniu powieści pt. W niepewnym boju, pisarz sam zatrudnił się przy zbiorach w obozach tworzonych przez wędrownych... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39