Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kolęda - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Narodziny polskiej kolędy patriotycznej ściśle wiążą się sytuacją polityczną, w jakiej kraj znalazł się u schyłku XVIII wieku. Od tego czasu kolejnym pokoleniom Polaków w trudnych momentach historycznych (powstania, wojny światowe, czasy PRL-u, stan wojenny) towarzyszyły utwory pisane do melodii znanych kolęd i oddające nastrojowość oraz nadzieje tamtych czasów. Wśród licznych tekstów tego typu znajdują się np. „Polska kolęda” Karola Balińskiego z 1863 r. (do melodii „W żłobie leży”), „Kolęda legionów” Bolesława Pochnarskiego z czasów I wojny światowej (do melodii „W dzień Bożego Narodzenia”) czy napisana w 1942 r. „Kolęda” Mariana Hemara.

Kolędę jako pieśń religijną tematycznie związaną z narodzinami Chrystusa cechuje zazwyczaj radosny nastrój. Taki charakter ma także rzadko dziś wykonywany utwór „W dzień Bożego Narodzenia” pióra nieznanego osiemnastowiecznego autora, do którego melodię skomponował Feliks Szumlański. Ta pogodna w swej wymowie kolęda jest opowieścią o ptakach, które zlatują do stajenki, by swoim świergotem oddać cześć Dzieciątku i sławić cud Jego narodzin.

W tekście Mariana Hemara, który w pierwszych wersach nawiązuje do kolędy „W dzień Bożego Narodzenia”, niewiele

Polecamy również:

  • Modlitwa

    „Modlitwa” powstała w 1941 r. w czasie pobytu poety w Egipcie. Opublikowana została rok później w stanowiącym zapis wojennych doświadczeń i refleksji poety tomiku „Dwie Ziemie Święte”. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');