Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Modlitwa

Ostatnio komentowane
Martyna to berbeluch
Marcel • 2019-11-18 17:22:12
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Modlitwa” powstała w 1941 r. w czasie pobytu poety w Egipcie. Opublikowana została rok później w stanowiącym zapis wojennych doświadczeń i refleksji poety tomiku „Dwie Ziemie Święte”. O zbiorze, którego treści koncentrowały się wokół tożsamości narodowej, Kazimierz Wierzyński napisał: Z pięknej książki (…) bije patriotyzm, żarliwa polskość, szczera i rzetelna - od instynktów do ideowych sformułowań. (…) jest to pamiętnik uchodźcy i śpiewnik żołnierza, pamflet współczesny i elegia o zmarłym wodzu, i jest w niej także coś z modlitewnika. „Modlitwa” wpisuje się więc w nurt liryki patriotycznej.

Wybrzmiewająca w kolejnych sześciu strofach ogromna tęsknota za utraconą ojczyzną oraz zaduma nad naszymi narodowymi przywarami budują podniosły nastrój utworu. Wierszowi nadał autor formę poetyckiej modlitwy, jednakże tekst nie posiada typowego dla modlitwy schematu strukturalnego – wezwanie Boga, przypomnienie jego działań, prośba, wyrażenie uwielbienia i aklamacja. Spośród wymienionych elementów dostrzec można wyraźnie formułowane błaganie o przywrócenie ziemi rodzicielskiej, o umiejętność dostrzeżenia w ojczyźnie wartości nadrzędnej. Na modlitewny charakter utworu wpływa także jego apostroficzność

Polecamy również:

  • Kolęda - analiza i interpretacja

    Narodziny polskiej kolędy patriotycznej ściśle wiążą się sytuacją polityczną, w jakiej kraj znalazł się u schyłku XVIII wieku. Od tego czasu kolejnym pokoleniom Polaków w trudnych momentach historycznych (powstania, wojny światowe, czasy PRL-u, stan wojenny) towarzyszyły utwory pisane do melodii znanych... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =