II wojna światowa - 1942 rok

Rok 1942 jest uważany przez wielu historyków za przełomowy moment II wojny światowej. Wtedy to bowiem państwa Osi poniosły szereg porażek na wszystkich frontach, które to doprowadziły do zmiany sytuacji strategicznej i umożliwiły Aliantom przejęcie inicjatywy.

Wiosną 1942 roku Niemcy powoli otrząsali się z szoku, jakim była zimowa ofensywa Armii Czerwonej i odparcie Wehrmachtu spod Moskwy. Mimo obrony własnej stolicy sytuacja ZSRR nie należała jednak do najlepszych. Improwizowana wiosenna ofensywa została zatrzymana, zaś już latem 1942 roku to Niemcy atakowali ponownie, chcąc zająć roponośne pola Kaukazu. Wielka kampania zakończyła się jedynie połowicznymi sukcesami niemieckimi. Najważniejszą bitwą tego roku były jednak toczone na przełomie 1942 i 1943 walki o Stalingrad, ważny punkt transportowy na Wołdze. Po wielu miesiącach bojów Niemcy nie tylko nie zdobyli miasta, ale zostali okrążeni i zmuszeni do kapitulacji. Była to pierwsza tak duża porażka Niemców podczas II wojny światowej.

Również w Afryce wojska Osi poniosły bolesną porażkę. Erwin Rommel, słynny „Lis Pustyni”, kontynuował swój marsz w głąb Egiptu, jednakże umiejętne działanie brytyjskiego wywiadu pozwoliło zaskoczyć jego siły pod El – Alamein. Klęska Rommla spowodowała porzucenie planu opanowania Egiptu i wojska Osi również w tym rejonie musiały przejść do obrony.

W roku 1942 doszło również do kulminacyjnej bitwy na Oceanie Spokojnym, gdzie japońska marynarka wojenna prowadziła serię ofensyw przeciwko bazom morskim Aliantów w tym rejonie. Mimo wielkich walk, m.in. o Guadalcanal czy na Morzu Koralowym, decydujące było starcie pod Midway, gdzie Japończycy utracili trzy lotniskowce, zatapiając tylko jeden amerykański. Klęska ta spowodowała koniec marzeń Japonii o dominacji na Pacyfiku. Mimo pewnych sukcesów na kontynencie azjatyckim, m.in. w Birmie przeciwko Brytyjczykom, szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę USA.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Dziękuję ????
• 2024-05-27 05:14:55
y
• 2024-05-26 09:41:20
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16