Erwin Rommel - biografia, działalność

Erwin Rommel jest jednym z najsłynniejszych niemieckich dowódców II wojny światowej, zarówno ze względu na swoją rolę w wojnie, jak i niezwykłą charyzmę i urok osobisty, który dostrzegali nawet wrogowie. Przyszły feldmarszałek urodził się 15.11.1891 roku w Heidenheim. Pochodził ze średnio zamożnej rodziny nauczycielskiej. Po zakończeniu podstawowej edukacji postanowił wybrać karierę wojskową i od 1910 roku służył w wojsku.

Podczas  I wojny światowej Rommel walczył w  armii Cesarstwa Niemieckiego na froncie zachodnim i włoskim, pracując w sztabach jednostek szturmowych. Zyskał tam dobrą opinię całkiem niezłego stratega i charyzmatycznego dowódcy. Po zakończeniu wojny pozostał w  armii, kontynuując swoją karierę. Przez cały okres międzywojenny był w mniejszym lub większym stopniu związany z rozwojem niemieckiej armii - zarówno oficjalnym, jak i planami rozbudowy.

Po wybuchu II wojny światowej Rommel służył w Wehrmachcie, uczestnicząc w wielu jego kampaniach. Szczególnie wyróżnił się w roku 1940 we Francji,  przechodząc wraz ze swoimi wojskami przez Ardeny i atakując zaskoczonych Francuzów za linią Maginota. Od roku 1941 przebywał w Afryce wraz z niewielką grupą oddziałów niemieckich, tzw. Africa Korps, zadając Anglikom szereg klęsk. Uważany był już wtedy za jednego z najzdolniejszych dowódców niemieckich. Oprócz tego znany był ze swojego honorowego prowadzenia wojny, m.in. odnosił się z szacunkiem do jeńców i zapobiegał rozstrzeliwaniu więźniów żydowskiego pochodzenia.

W roku 1943, po serii klęsk Niemców, zwłaszcza zaś nieudanej dla niego bitwy pod El – Alamein w 1942, Rommel został odwołany do Europy i otrzymał dowodzenie nad obroną Francji przed spodziewaną inwazją aliancką. Po jej rozpoczęciu 6 czerwca 1944 dowodził wojskami we Francji, często kłócąc się z Hitlerem na temat dowodzenia.

Karta marszałka odwróciła się po zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku. Rommel był podejrzewany o uczestnictwo w zamachu. Do dzisiaj nie udało się do końca ustalić, czy był on aktywnie zaangażowany, czy też było to fałszywe oskarżenie. Marszałek został skazany na śmierć, ale w uznaniu jego zasług i z powodu jego popularności dano mu wybór – oficjalna egzekucja, albo samobójstwo, które zostanie przedstawione w prasie jako nieszczęśliwy wypadek. Rommel wybrał to drugie, w celu ochrony swojej rodziny. Zginął 14.10.1944 roku.

Polecamy również:

  • Bitwa o Tobruk - przebieg, udział Polaków

    Trwające niemal rok walki o utrzymanie Tobruku były jedną z najdłuższych i najsłynniejszych kampanii II wojny światowej. Mimo że bitwa toczyła się na drugorzędnym odcinku frontu, oblężenie fortu stało się jednym z symboli całej wojny, zwłaszcza zaś kampanii afrykańskiej. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55