Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Erwin Schrödinger – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
megawonsz9 jest bogiem
megawonsz9 • 2019-05-19 19:13:14
aha
ktoś • 2019-05-19 15:39:47
[Intro] Yo Pi'erre, you wanna come out here?
playboi carti • 2019-05-19 18:27:24
mirmił nie jest łysy!
mateusz • 2019-05-18 16:54:30
Nt. kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zapraszam również na mój blog, n...
Arletta Bolesta • 2019-05-18 09:02:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Biografia

Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger urodził się w 1887 roku w Wiedniu w zamożnej rodzinie Rudolfa i Georginy Schrödinger. Jego ojciec był właścicielem fabryki linoleum. Jednocześnie posiadał rozległe zainteresowania naukowe, zwłaszcza w dziedzinie botaniki.

Początkowo młody Schrodinger pobierał naukę w domu, a następnie został zapisany do humanistycznego gimnazjum w Wiedniu. W 1906 roku wstąpił na Uniwersytet Wiedeński, gdzie studiował matematykę i fizykę. Już w 1910 roku otrzymał stopień doktora i posadę wykładowcy.

Erwin Schrödinger
Erwin Schrödinger/ Nobel Foundation (1933)

 W czasie I wojny światowej służył w wojsku. W 1920 roku ożenił się z Annemarie Bertel. Od początku lat 20. jego kariera naukowa zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie. Został profesorem na Politechnice w Stuttgarcie, następnie zaś na Uniwersytecie w Zurychu i we Wrocławiu.

W 1925 roku podczas Świąt Bożego Narodzenia, które spędzał na nartach w Alpach, wpadł na pomysł swojego słynnego równania falowego. W 1927 roku objął prestiżowe stanowisko na Uniwersytecie w Berlinie, przejmując katedrę po Maxie Plancku.

W 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy, wyjechał z Niemiec. W tym też roku wraz z Paulem Dirakiem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Na

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =