Erwin Schrödinger – biografia i dokonania

Biografia

Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger urodził się w 1887 roku w Wiedniu w zamożnej rodzinie Rudolfa i Georginy Schrödinger. Jego ojciec był właścicielem fabryki linoleum. Jednocześnie posiadał rozległe zainteresowania naukowe, zwłaszcza w dziedzinie botaniki.

Początkowo młody Schrodinger pobierał naukę w domu, a następnie został zapisany do humanistycznego gimnazjum w Wiedniu. W 1906 roku wstąpił na Uniwersytet Wiedeński, gdzie studiował matematykę i fizykę. Już w 1910 roku otrzymał stopień doktora i posadę wykładowcy.

Erwin Schrödinger
Erwin Schrödinger/ Nobel Foundation (1933)

 W czasie I wojny światowej służył w wojsku. W 1920 roku ożenił się z Annemarie Bertel. Od początku lat 20. jego kariera naukowa zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie. Został profesorem na Politechnice w Stuttgarcie, następnie zaś na Uniwersytecie w Zurychu i we Wrocławiu.

W 1925 roku podczas Świąt Bożego Narodzenia, które spędzał na nartach w Alpach, wpadł na pomysł swojego słynnego równania falowego. W 1927 roku objął prestiżowe stanowisko na Uniwersytecie w Berlinie, przejmując katedrę po Maxie Plancku.

W 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy, wyjechał z Niemiec. W tym też roku wraz z Paulem Dirakiem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Następnie pracował w Oxfordzie, a w 1936 roku wrócił do Austrii, gdzie otrzymał posadę na Uniwersytecie w Grazu.

W czasie II wojny światowej wyemigrował przez Włochy i Stany Zjednoczone do Dublina. Do Austrii powrócił w 1956 roku i objął stanowisko profesora na Uniwersytecie w Wiedniu. Zmarł w Wiedniu w 1961 roku. Pochowano go na cmentarzu w Alpach.

Dokonania

Erwin Schordinger był niezwykle wszechstronnym i ambitnym fizykiem. Zajmował się termodynamiką, teorią barw oraz zagadnieniami z pogranicza biologii i chemii, jednak jego największym osiągnięciem było opracowanie tak zwanego równania falowego. Stało się ono obok równania Heisenberga jedną z podstaw współczesnej fizyki kwantowej. Jest to równanie różniczkowe, które opisuje mikroświat w kategoriach falowych. Pokazuje ono ruch cząstek w atomie na zasadzie analogii do ruchu fali. Dzięki niemu można śledzić ewolucję układu kwantowego w czasie.

Warto również pamiętać, że Schrodinger był autorem książki „Czym jest życie? Fizyczne aspekty żywej komórki”, która choć oparta na błędnych założeniach o istnieniu entropii ujemnej zainspirowała badania z dziedziny biologii molekularnej, których efektem okazało się odkrycie DNA.

Polecamy również:

  • Ampere – biografia i dokonania

    Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

  • Archimedes – biografia i dokonania

    Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

  • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

    Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

  • Niels Bohr – biografia i dokonania

    Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

  • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

    Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
Marcin
2019-10-16 12:12:31
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. Równanie Schroedingera powstało, kiedy wyjechał z ulubioną "przyjaciółką" w Alpy. Mechanika kwantowa chyba czerpie z innych źródeł, niż pierwotna nauka (patrz np. komentarz do Alessandro Volty).
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33