Biografia
Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger urodził się w 1887 roku w Wiedniu w zamożnej rodzinie Rudolfa i Georginy Schrödinger. Jego ojciec był właścicielem fabryki linoleum. Jednocześnie posiadał rozległe zainteresowania naukowe, zwłaszcza w dziedzinie botaniki.
Początkowo młody Schrodinger pobierał naukę w domu, a następnie został zapisany do humanistycznego gimnazjum w Wiedniu. W 1906 roku wstąpił na Uniwersytet Wiedeński, gdzie studiował matematykę i fizykę. Już w 1910 roku otrzymał stopień doktora i posadę wykładowcy.
Erwin Schrödinger/ Nobel Foundation (1933) |
W czasie I wojny światowej służył w wojsku. W 1920 roku ożenił się z Annemarie Bertel. Od początku lat 20. jego kariera naukowa zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie. Został profesorem na Politechnice w Stuttgarcie, następnie zaś na Uniwersytecie w Zurychu i we Wrocławiu.
W 1925 roku podczas Świąt Bożego Narodzenia, które spędzał na nartach w Alpach, wpadł na pomysł swojego słynnego równania falowego. W 1927 roku objął prestiżowe stanowisko na Uniwersytecie w Berlinie, przejmując katedrę po Maxie Plancku.
W 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy, wyjechał z Niemiec. W tym też roku wraz z Paulem Dirakiem otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Następnie pracował w Oxfordzie, a w 1936 roku wrócił do Austrii, gdzie otrzymał posadę na Uniwersytecie w Grazu.
W czasie II wojny światowej wyemigrował przez Włochy i Stany Zjednoczone do Dublina. Do Austrii powrócił w 1956 roku i objął stanowisko profesora na Uniwersytecie w Wiedniu. Zmarł w Wiedniu w 1961 roku. Pochowano go na cmentarzu w Alpach.
Dokonania
Erwin Schordinger był niezwykle wszechstronnym i ambitnym fizykiem. Zajmował się termodynamiką, teorią barw oraz zagadnieniami z pogranicza biologii i chemii, jednak jego największym osiągnięciem było opracowanie tak zwanego równania falowego. Stało się ono obok równania Heisenberga jedną z podstaw współczesnej fizyki kwantowej. Jest to równanie różniczkowe, które opisuje mikroświat w kategoriach falowych. Pokazuje ono ruch cząstek w atomie na zasadzie analogii do ruchu fali. Dzięki niemu można śledzić ewolucję układu kwantowego w czasie.
Warto również pamiętać, że Schrodinger był autorem książki „Czym jest życie? Fizyczne aspekty żywej komórki”, która choć oparta na błędnych założeniach o istnieniu entropii ujemnej zainspirowała badania z dziedziny biologii molekularnej, których efektem okazało się odkrycie DNA.