Ptolemeusz – biografia i dokonania

Biografia

Klaudiusz Ptolemeusz urodził się około 100 roku n.e. w Tebaidzie w Górnym Egipcie. Istniejące przekazy na temat jego biografii mają charakter półlegendarny. Prawdopodobnie Ptolemeusz był obywatelem rzymskim, z pochodzenia Grekiem.

Uczył się w Aleksandrii i tam też prowadził badania. Jego nauczycielem był Teon ze Smyrny. Ptolemeusz z pewnością znał prace Arystotelesa, Meneleaosa z Aleksandrii, Hipparchosa z Nikei i Posejdona z Rodos. Zmarł około 168 roku n.e.

Dokonania

Ptolemeusz był astronomem, matematykiem, geografem. Jego obserwacje i ustalenia na temat kosmosu na kilkanaście wieków zdominowały naukę dotyczącą budowy wszechświata. Uczony ten stworzył teorię geocentryczną, a więc uważał, że Ziemia znajduje się w centrum wszechświata, wokół niej zaś krążą na ośmiu referentach (większych kołach) Słońce, księżyc i gwiazdy oraz planety poruszające się na epicyklach (mniejszych kręgach).

Klaudiusz Ptolemeusz
Klaudiusz Ptolemeusz


Kolejność ciał niebieskich począwszy od najbliższego względem Ziemi zakładała, że znajdują się one w porządku: Księżyc, Merkury, Wenus, Słońce, Mars, Jowisz, Saturn. W  swojej pracy uczony umieścił katalog ponad tysiąca gwiazd i klikudziesięciu gwiazdozbiorów.

Uczony zajmował się również astrologią. Swoje twierdzenia z zakresu tych dziedzin zawarł w dziełach „Mathematike syntaxis” zwanego „Almagest” i „Apotelesmatika”. Geocentryzm Ptolemeusza zakwestionował dopiero Mikołaj Kopernik w XVI wieku.

Pomimo że teoria astronoma była błędna, zasługą badacza było stworzenie spójnego systemu astronomicznego, a przede wszystkim próby obliczenia pozycji określonych ciał niebieskich. Pozostawił po sobie specjalnie opracowane tablice astronomiczne.

Ponadto interesował się matematyką, opracował twierdzenie opisujące czworokąt wpisany w okrąg. Próbował również oszacować liczbę n, niewymierną liczbę przestępną.

Bardzo istotna była także „Geografia” Ptolemeusza, czyli praca, w której uczony chciał stworzyć mapę znanego mu świata. Opierał się w tych badaniach na mapach wojskowych i relacjach kupców. Na swoich mapach umieścił około 3000 miejscowości, w tym znajdujących się na terenach dzisiejszej Polski. Ptolemeusz wprowadził pojęcie szerokości geograficznej.

Pozostawił po sobie również traktat „Optyka” dotyczący zjawisk optycznych, światła, koloru czy odbicia. Ptolemeusz zajmował się również teorią muzyki.

Polecamy również:

  • Ampere – biografia i dokonania

    Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

  • Archimedes – biografia i dokonania

    Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

  • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

    Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

  • Niels Bohr – biografia i dokonania

    Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

  • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

    Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
nikt
2020-05-30 19:12:15
słabe
Ostatnio komentowane
bazinga
• 2024-09-12 14:55:28
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33