Do sił międzycząsteczkowych zalicza się siły spójności i siły przylegania.
Siły spójności występują pomiędzy wszystkimi cząsteczkami cieczy, które znajdują się w swoim sąsiedztwie. W przypadku cząsteczek znajdujących się w głębi cieczy wypadkowa wszystkich tych sił jest równa zero. Jednak na cząsteczki znajdujące się na powierzchni działa niezerowa siła, która skierowana jest do wnętrza cieczy.
Rys. Monika Pilch
Rys. Siły spójności działające na cząsteczkę w głębi i na powierzchni cieczy.
Rezultatem działania sił spójności jest zjawisko napięcia powierzchniowego, które umożliwia np. niektórym owadom chodzenie po powierzchni wody. Wielkością opisującą napięcie powierzchniowe jest współczynnik napięcia powierzchniowego (σ), który jest zdefiniowany jako stosunek siły (F), działającej prostopadle do powierzchni, przez długość brzegu tej powierzchni (l):
Jednostką współczynnika napięcia powierzchniowego jest niuton na metr (1N/m).
W przypadku cząsteczek cieczy, które znajdują się w pobliżu innego ciała (np. ścianek naczynia), obok sił spójności działają dodatkowe siły międzycząsteczkowe zwane siłami przylegania. Charakter oddziaływania cieczy z innymi ciałami jest zdeterminowany przez relację pomiędzy siłą spójności, a siłami przylegania.