Fotokomórka

Fotokomórka jest urządzeniem, które działa w oparciu o zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne. Zbudowana jest ona ze szklanej bańki (próżniowej lub wypełnionej gazem), której jedna połowa jest pokryta metalem o stosunkowo małej wartości pracy wyjścia (katoda), a naprzeciw niej znajduje się druga elektroda (anoda), której zadaniem jest zbieranie uwolnionych w wyniku fotoefektu elektronów. Obydwie elektrody mają wyprowadzenie na zewnątrz i są podłączone do zewnętrznego źródła napięcia.
Schemat fotokomórki

Rys. Monika Pilch

Rys. Schemat fotokomórki.

Oświetlanie fotokomórki powoduje przepływ prądu elektrycznego przez obwód, gdyż następuje wówczas emisja elektronów z fotokatody. Przerwanie dopływu światła powoduje natychmiastowy zanik natężenia fotoprądu.

Fotokomórki znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Używane są one m.in. w systemach alarmowych, systemach automatycznego otwierania drzwi, układach mierzących czas podczas zawodów sportowych, czytnikach kodów kreskowych, czy wreszcie jako odbiorniki sygnału w urządzeniach elektronicznych (np. pilot do telewizora, mysz optyczna komputera).

Polecamy również:

  • Efekt Comptona

    Efekt Comptona polega na rozpraszaniu wysokoenergetycznych fotonów (promieniowania rentgenowskiego lub gamma), na swobodnych lub słabo związanych elektronach. W wyniku zderzenia fotonu z elektronem wzrasta długość fali fotonu, co można wytłumaczyć jedynie w oparciu o kwantową teorię promieniowania... Więcej »

  • Korpuskularne własności światła

    Właściwości korpuskularne światła uwidaczniają się w takich zjawiskach jak np. pochłanianie i emisja promieniowania przez atomy (luminescencja), efekt Comptona, zjawisko fotoelektryczne oraz wywieranie ciśnienia przez światło. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02